Dziś koniec meteorologicznego lata! Oto 7 rzeczy, z którymi zmierzy się twój organizm

Agnieszka
Zdrowie
31.08.2023 12:32
Dziś koniec meteorologicznego lata! Oto 7 rzeczy, z którymi zmierzy się twój organizm

Już 1 września rozpocznie się meteorologiczna jesień (kalendarzowa dopiero 22 września). Oznacza to, że z dnia na dzień pogoda będzie robić coraz mniej sprzyjająca. Zobacz, jak wpłynie to na funkcjonowanie i zdrowie człowieka.

Ostatni dzień lata

31 sierpnia to ostatni dzień meteorologicznego lata, które rozpoczęło się 1 czerwca. Oznacza to, że 1 września nadejdzie meteorologiczna jesień, o czym z pewnością da nam znać pogoda. 

Pogoda ostatniego dnia lata atmosferycznego już zwiastuje jesienną aurę:

Pochmurna i deszczowa pogoda przez większość dnia będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. W godzinach wieczornych na przeważającym obszarze kraju na ogół niekorzystna biotropia pogody osłabnie do obojętnej; niekorzystne warunki utrzymają się jedynie na płn. i wsch. - czytamy we wpisie IMGW.

Jak jesień wpływa na organizm człowieka?

Jesienna aura to niestety nie tylko pogoda za oknem. Warunki pogodowe mają bowiem duży wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

O tej porze roku dochodzi do pewnych zmian, głównie negatywnych, choć jest parę wyjątków. Oto 7 z najbardziej zauważalnych:

Wzrost libido

Naukowcy dowiedli, że jesienią zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn dochodzi do wzrostu testosteronu. Skutkuje to większym libido u obu płci. Nie ma pewnego wyjaśnienia tego zjawiska, jednak naukowcy przewidują, że wpływ na taki stan rzeczy może mieć mniejszy dostęp do światła słonecznego.

Wzrost ciśnienia

Z powodu niższych temperatur dochodzi do zwężenia się naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje wyższe ciśnienia. Osoby zdrowe, niemające problemów z ciśnieniem raczej nie odczują tych zmian. Jednak osoby z nadciśnieniem powinny częściej monitorować swój stan.

Gorszy sen

Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że jesienią śpimy o ponad dwie godziny dłużej. Okazuje się jednak, że długość snu wcale nie przekłada się jego jakość. 

Krótszy dzień i zdecydowanie mniejsza ilość światła dziennego powoduje zakłócenia snu. Staje się on płytszy i mniej regenerujący. 

Złe samopoczucie

Gorsze samopoczucie, odczuwane szczególnie początkiem jesieni, to coś bardzo typowego. Wyraźne krótsze dni, mniejsza ilość światła dziennego, chłód, to wszystko sprzyja zmęczeniu. Dodając do tego gorszy sen otrzymujemy receptę na jesienną chandrę. 

Gorszy stan skóry i włosów

Spadek wilgotności i temperatury może wpływać na kondycję skóry i włosów, prowadząc do ich wysuszenia.

Zwiększony apetyt

Jesień często wiąże się ze zwiększonym apetytem, co może być związane z naturalnym instynktem organizmu do magazynowania tłuszczu przed zimą. Może to wpływać na wagę ciała.

Lepsza koncentracja

Naukowcy dowiedli, że pomimo gorszego niż latem snu, nasza koncentracja jesienią się poprawia. Jesienna aura za oknem wspomaga też pamięć. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną