Wybory 2023: Planujesz głosować poza miejscem zamieszkania? Sprawdź, jak to zrobić!

Justyna
Prawo
02.09.2023 9:38
Wybory 2023: Planujesz głosować poza miejscem zamieszkania? Sprawdź, jak to zrobić!

Nadchodzące wybory stwarzają unikalną okazję dla wszystkich obywateli Polski do wyrażenia swojego głosu. Co więcej, warto pamiętać o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że nawet jeśli w dniu wyborów nie znajdujemy się w naszym stałym miejscu zamieszkania, nadal mamy szansę oddać ważny głos. Jak skorzystać z tej opcji?

Pobierz zaświadczenie

Pierwszym krokiem, aby wziąć udział w wyborach poza miejscem zamieszkania, jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania w innym miejscu. Nowością jest to, że zaświadczenie może pobrać osoba, która nie jest nigdzie zameldowana i czasowo przebywa na terenie danej gminy.

W tym celu od 1 września do 12 października wyborcy mają możliwość udania się do najbliższego urzędu gminy lub złożenia wniosku online poprzez platformę ePUAP. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz chwilę czasu, aby otrzymać omawiany dokument. Ważne jest, żeby takiego zaświadczenie nie zgubić. Jeśli to zrobimy - wówczas nie ma możliwości otrzymania duplikatu!

Zmiana miejsca głosowania

Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, mamy możliwość wyboru lokalizacji na terenie całego kraju. To oznacza, że jeśli w ostatniej chwili zmienimy zdanie i zdecydujemy się głosować w dotychczasowym miejscu, możemy to zrobić z wykorzystaniem tego dokumentu. Warto pamiętać, że takie zaświadczenie ma zastosowanie nie tylko do miejsc w Polsce, ale także do polskich statków morskich oraz lokali wyborczych za granicą.

Dopisanie do listy wyborców

Dla tych, którzy już wiedzą, gdzie będą w dniu głosowania, istnieje możliwość dopisania się do listy wyborców. Można to zrobić zarówno w urzędzie gminy, w której chcemy głosować, jak i przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. Składając wniosek i wybierając komisję, w której chcemy głosować, możemy upewnić się, że nasz głos zostanie uwzględniony w właściwym miejscu.

Polacy mieszkający za granicą

Osoby mieszkające za granicą, ale pragnące wziąć udział w wyborach w Polsce, również mają możliwość skorzystania z tej opcji. Można o złożyć odpowiedni wniosek w gminie lub przez internet, a także skorzystać z dokumentu wystawionego przez konsula lub gminę.

Twój głos ma moc!

Głosowanie poza miejscem zamieszkania staje się coraz bardziej dostępne i wygodne dzięki opcjom oferowanym przy okazji wyborów 2023. Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego warto zrobić wszystko, aby wziąć w nim udział, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy w dniu głosowania!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną