Planujesz remont? Bądź eko i uzyskaj dofinansowanie na zmiany w Twoim domu!

Martyna
Dofinansowania
01.09.2023 19:40
Planujesz remont? Bądź eko i uzyskaj dofinansowanie na zmiany w Twoim domu!

W stolicy Polski rozpoczyna się kolejny program, który daje mieszkańcom Warszawy szansę na otrzymanie wsparcia finansowego na ekologiczne inwestycje. Od 1 września mieszkańcy miasta mogą składać swoje wnioski o dotacje. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Dofinansowania na Odnawialne Źródła Energii 

Jednym z głównych elementów programu jest możliwość otrzymania dotacji na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). To doskonała okazja dla tych, którzy chcą przestawić się na bardziej ekologiczne źródła energii. Dotacje obejmują zakup i montaż min.: 

  • pomp ciepła 
  • kolektorów słonecznych 
  • paneli fotowoltaicznych 
  • turbin wiatrowych 

Warto jednak pamiętać, że nieruchomość objęta programem nie może być ogrzewana tzw. kopciuchem ani kotłem olejowym. Maksymalna kwota wsparcia, jaką można otrzymać od miasta, wynosi 40 tysięcy złotych

Termin składania wniosków jest szeroki, można to robić od 1 września do 31 stycznia lub 31 marca 2024 roku, w zależności od rodzaju dofinansowania. 

Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego? 

W latach 2019-2022 Warszawa przyznała już dotacje o łącznej wartości 39 milionów złotych, a większość z nich dotyczyła instalacji paneli fotowoltaicznych. Ogromna popularność programu sprawiła, że środki pieniężne będą mogły zostać wykorzystane przez mieszkańców Warszawy również na instalacje do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych, znanych jako mała retencja. 

W tym przypadku maksymalne wsparcie wynosi 4 tysiące złotych dla osób fizycznych i aż 10 tysięcy złotych dla pozostałych podmiotów. Dodatkowo, mieszkańcy Warszawy, którzy podejmą się usuwania szkodliwego azbestu, mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości nawet 100 procent poniesionych nakładów. 

Choć obowiązujące przepisy pozwalają na usunięcie wyrobów zawierających azbest do 2032 roku, zachęcamy do działania już teraz, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego. 

Likwidacja Szamba i Przyłączenie do Sieci Kanalizacyjnej 

Program eko-dotacji oferuje również wsparcie dla mieszkańców, którzy decydują się na likwidację zbiorników bezodpływowych (szamb) i przyłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W tym przypadku miasto przyznaje dotacje w wysokości 6 tysięcy złotych. 

Termin składania wniosków o dofinansowanie na powyższe cele jest szeroki. Można to zrobić od 1 września do 31 stycznia lub 31 marca 2024 roku, w zależności od rodzaju dofinansowania. Szczegóły programu są dostępne na stronie: https://eko.um.warszawa.pl/dotacje

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną