Burgery bez pomidorów! Nieoczekiwany kryzys w branży!

Martyna
Newsy
19.08.2023 16:11
Burgery bez pomidorów! Nieoczekiwany kryzys w branży!

Popularne sieci fastfoodów usunęły pomidory z menu w Indiach. Powodem jest ogromny kryzys i zatrważający wzrost cen produktu. Wyjaśniamy szczegóły. 

Burgery bez pomidorów 

Znane na całym świecie sieci fastwoodów: Burger King, McDonald’s oraz Subway zmagają się z ogromnym kryzysem w Indiach. Okazuje się, że w tym kraju cena warzywa wzrosła aż o 400 % w ciągu ostatnich tygodni.  

Kryzys jest związany z ulewami, które zmasakrowały zbiory i dostawy żywności. Gwałtowne monsunowe ulewy spowodowały liczne powodzie oraz lawiny błotne. W związku z tym restauracje nie miały wyjścia i musiały usunąć pomidory ze swojej oferty żywieniowej. 

Import pomidorów 

Obecnie w związku z sytuacją kryzysową w Indiach, kraj ten zaczął importować warzywa z Nepalu. Niestety cena paliwa oraz transport również nie są tanie, dlatego prawdopodobnie restauracje będą zmuszone podnieść swoje ceny: 

— Jeśli ceny (hurtowe) pozostaną wysokie, w końcu restauracje będą musiały drożej sprzedawać swoje dania – skomentował Amnish Aggarwal, szef zespołu badań w indyjskiej firmie Prabhudas Lilladher 

Ceny pomidorów w Polsce 

Pomidory są popularnym składnikiem wielu potraw w kuchni polskiej, takich jak sałatki, sosy, dania z makaronem czy pizze. Warzywa są uwielbiane przez wielu naszych rodaków. Niestety ceny w Polsce również nie zachęcają do ich kupna. 

Okazuje się, że w bieżącym roku za kg pomidorów trzeba zapłacić od 25 – 30 zł. Warto jednak zaznaczyć, że odmiany takie jak "koktajlowe" czy "grapefruit" zazwyczaj są droższe niż standardowe pomidory malinowe czy szklarniowe. Pomidory importowane, które są dostępne poza sezonem w Polsce, również mogą być droższe ze względu na koszty transportu. 

Co ciekawe, w naszym kraju za najdroższe pomidory uchodzą miodowe pomidory importowane z Holandii: 

Pomidory za 100 zł? To ekskluzywna, "miodowa" odmiana. Pomidory miodowe sprowadzane są do Polski z Holandii. Jak zapewnia w sieci ich producent, są słodkie i niezrównane w smaku, a na dodatek nie psują się szybko, mogą leżeć na kuchennym blacie przez tydzień” - fakt.pl 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną