Podatek od fotowoltaiki!? Co na to Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Martyna
Podatki
15.08.2023 17:04
Podatek od fotowoltaiki!? Co na to Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

W ostatnich dniach media obiegła informacja o wprowadzeniu podatku od fotowoltaiki. Czy będziemy musieli płacić za bycie “eko”? Znamy stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie. 

Opodatkowanie fotowoltaiki 

W ostatnich dniach Internauci spotkali się z informacjami o wprowadzeniu podatku od posiadania fotowoltaiki. W tej sprawie wypowiedział się resort Klimatu i Środowiska. Okazuje się, że wiadomości są fałszywe: 

“Pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.” - Ministerstwo Klimatu i Środowiska 

Na chwilę obecną posiadacze fotowoltaiki mogą być spokojni, ponieważ żadne debaty w tej sprawie się nie toczą. 

Dotacje na fotowoltaikę 

Obecnie Polski rząd chce podążać za zachodnioeuropejskim trendem dbania o środowisko. W tym celu władze ogłosiły liczne programy umożliwiające dofinansowanie do instalacji m.in. paneli fotowoltaicznych, które wprowadzą odnawialną energie w naszych gospodarstwach domowych. 

Takimi programami są: 

  • Mój Prąd 
  • Czyste Powietrze 
  • Energia dla Wsi 

Są one realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Panele fotowoltaiczne w Polsce 

Według danych ponad 1,2 mln Polaków posiada przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Oznacza to, że moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wynosi 13 925,825 MW. 

Posiadanie paneli fotowoltaicznych to mnóstwo korzyści dla właścicieli. Fotowoltaika to system bazujący na efekcie fotoelektrycznym, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytarzania energii elektrycznej. Odbywa się to za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. 

Korzyści z fotwoltaiki 

Uzyskany w ten sposób prąd elektryczny służy przede wszystkim do: 

  • zasilania urządzeń 
  • ogrzewania pomieszczeń 
  • podgrzewania wody użytkowej 

Z pewnością to rozwiązanie zadowoli wielu Polaków. Jak wynika z badań nasi rodacy starają się dbać o środowisko: 

92% Polaków stara się nie marnować jedzenia, 86% poddaje produkty recyklingowi lub wykorzystuje je ponownie, a 78% woli naprawiać sprzęty domowego użytku niż wymieniać je na nowe.” - portalspozywczy.pl 

O podatki nie musimy się martwić, dlatego zachęcamy do założenia paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych. 

 

  

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną