Kwestia dziedziczenia spadku po rodzicach jest oczywista w naszym kraju i nie ma dużych niejasności w tej sprawie. Jednak okazuje się, że nowe przepisy spowodują pewne komplikacje. Jak będzie wyglądać kwestia dziedziczenia?
Dziedziczenie po rodzicach
W Polsce dziedziczenie majątku jest uregulowane przez Kodeks Cywilny. Zgodnie z przepisami, spadek można dziedziczyć na zasadzie ustawowej lub testamentowej. Dziedziczenie ustawowe dotyczy sytuacji, gdy nie ma ważnego testamentu.
Przy dziedziczeniu ustawowym spadek dzieli się między najbliższych krewnych, takich jak dzieci, małżonek czy rodzice zmarłego. Zgodnie z prawem:
“Po rodzicach w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Jeśli w chwili śmierci rodzic pozostawał w związku małżeńskim, to wraz z dziećmi dziedziczy także ten małżonek. Oczywiście chodzi tylko o aktualnego małżonka. Byłe żony i byli mężowie nie dziedziczą.” - zachowek.biz.pl
Istnieją jednak pewne wyjątki, w których dziecko zostaje wykluczone i nie odziedziczy majątku. Może się tak zdarzyć, jeżeli:
- Nie opiekujesz się rodzicami
- Dokonano umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy
- Zmuszono podstępem lub groźbą spadkodawcę do sporządzenia testamentu lub jego zmiany
- Samodzielnie przerobiono lub zniszczono testament
Projekt ustawy
Obecnie trwają prace nad nowym projektem ustawy dotyczącej kwestii dziedziczenia. Politycy uważają, że należy przeprowadzić nowelizację, która będzie zawierać przepisy odnoszące się do aktualnych problemów.
Nowy projekt ustawy zakłada, że oprócz obowiązujących przepisów potomek może zostać wykluczony i nie odziedziczy majątku, jeżeli nastąpiło:
- Niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego dzieci na rzecz rodziców
- Uchylanie się od obowiązku pieczy i opieki nad rodzicem
- Uchylanie się od obowiązku wzajemnego wsparcia i szacunku
Czy Polacy dbają o swoich rodziców?
Okazuje się, że dla większości naszych rodaków więzi rodzinne są niezwykle ważne. Z danych wynika, że:
“Prawie 70 proc. pracujących w Polsce musi ograniczać aktywność zawodową z powodu pełnienia ról opiekuńczych.” - biznes.interia.pl
Istnieją jednak sytuacje, w których mimo szczerych chęci nie ma możliwości podjęcia osobiście opieki nad rodzicem. W takich przypadkach warto zwrócić się o pomoc. Dobrym rozwiązaniem może okazać się:
- Zatrudnienie opiekuna
- Dom opieki lub hospicjum
- Wsparcie społeczne i lokalne organizacje