Nowa ulga podatkowa! Jest zapowiedź rządu! Jakie warunki trzeba spełnić?

Martyna P.
Podatki
08.03.2024 11:23
Nowa ulga podatkowa! Jest zapowiedź rządu! Jakie warunki trzeba spełnić?

Minister Klimatu i Środowiska poinformowała, że w 2025 roku Polacy będą mogli prawdopodobnie skorzystać z nowej ulgi. Związana ona będzie z przydomowymi magazynami energii.

 

Nowa ulga podatkowa 

Minister klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia w Sejmie, zakomunikowała, że dąży doi tego, aby w 2025 roku zaczął obowiązywać odpis podatkowy związany z przydomowymi magazynami energii. Kobieta zdradziła, że rozmowy związane z tą kwestią już trwają.

Minister zaznaczyła, że konieczne jest wprowadzanie przydomowych magazynów energii do Polski. Dzięki nim sieci dystrybucyjne będą odciążone. Ponadto koszty modernizacji zostaną zredukowane.

Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To, myślę, byłoby bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat, by taki program dodatkowy zachęty i wsparcia dla obywateli zrobić” – zakomunikowała minister klimatu i środowiska.

Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia powiedziała także, że będą uruchamiane programy wsparcia, których celem będzie zachęcenie Polaków do montowania przydomowych magazynów energii.

 

 

Zdjęcie Nowa ulga podatkowa! Jest zapowiedź rządu! Jakie warunki trzeba spełnić? #1

Czym są przydomowe magazyny energii?

Przydomowe magazyny energii to zaawansowane systemy, które umożliwiają gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. Magazyny te mogą przyjąć formę wysoko wydajnych baterii lub innych technologii akumulacyjnych, zdolnych do przechowywania energii wyprodukowanej przez źródła odnawialne, takie jak panele słoneczne, lub z sieci elektrycznej w okresach niskich taryf.

Jak działają przydomowe magazyny energii?

Zasada działania przydomowych magazynów energii jest stosunkowo prosta, lecz opiera się na zaawansowanej technologii. W skrócie, energia elektryczna, zarówno ta wyprodukowana przez domowe instalacje fotowoltaiczne, jak i pobrana z sieci, jest przekształcana i magazynowana w formie chemicznej lub innej, w zależności od rodzaju magazynu. Gdy następuje potrzeba użycia zgromadzonej energii, na przykład w godzinach szczytu, kiedy cena energii jest wyższa, magazyn automatycznie odwraca proces i dostarcza energię do domowej sieci.

Korzyści z przydomowych magazynów energii

  1. Oszczędności finansowe: Główną korzyścią jest możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dzięki wykorzystaniu energii zgromadzonej w magazynie w okresach wysokich cen, użytkownik może unikać drogich taryf.
  2. Bezpieczeństwo energetyczne: W przypadku awarii sieci, magazyn może stanowić niezależne źródło energii, zapewniając ciągłość zasilania.
  3. Ekologiczne rozwiązanie: Wykorzystanie przydomowych magazynów energii sprzyja ograniczeniu emisji CO2, gdyż umożliwia efektywniejsze wykorzystanie energii odnawialnej.
  4. Zwiększenie niezależności energetycznej: Dzięki magazynom, użytkownicy mogą w większym stopniu kontrolować swoje zużycie i produkcję energii, stając się bardziej niezależnymi od zewnętrznych dostawców.
  5. Optymalizacja produkcji energii odnawialnej: Magazyny umożliwiają lepsze zarządzanie nadwyżkami energii, które często występują w systemach fotowoltaicznych podczas słonecznych dni.

 

Kluczowe Punkty
  • Minister Klimatu i Środowiska poinformowała o możliwości wprowadzenia nowego odpisu podatkowego związanego z przydomowymi magazynami energii w 2025 roku.
  • Przydomowe magazyny energii to zaawansowane systemy gromadzenia nadwyżek energii elektrycznej na późniejsze wykorzystanie.
  • Zastosowanie takich magazynów przynosi wiele korzyści, takich jak: oszczędności finansowe, bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne rozwiązanie, zwiększenie niezależności energetycznej oraz optymalizację produkcji energii odnawialnej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną