Rodzice, bądźcie czujni! Wycieczka rowerowa z dzieckiem może przynieść wysoki mandat!

Justyna
Prawo
04.07.2023 16:08
Rodzice, bądźcie czujni! Wycieczka rowerowa z dzieckiem może przynieść wysoki mandat!

Lato to doskonały czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie na wycieczkach rowerowych z dziećmi. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że nieprzestrzeganie pewnych przepisów może skutkować otrzymaniem wysokiego mandatu. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Obowiązek posiadania karty rowerowej

Każde dziecko w wieku od 10 do 18 lat, które porusza się jednośladem, musi mieć kartę rowerową. Dotyczy to również urządzeń transportu osobistego, takich jak hulajnogi czy deskorolki elektryczne. Brak tego dokumentu naraża rodziców na mandat o wartości od 200 do nawet 1500 złotych.

Dzieci poniżej 10 roku życia nie są zobowiązane do posiadania karty rowerowej. Uznaje się je za pieszych i muszą poruszać się pod stałą opieką osoby dorosłej. Jednak warto pamiętać, że maluchy nie mogą korzystać ze ścieżek rowerowych, a jedynie z chodników i przejść dla pieszych.

Ustawodawca założył także, że rowerzysta, z chwilą, gdy staje się pełnoletni, nabywa wszystkie konieczne umiejętności do jazdy rowerem, ze znajomością przepisów włącznie i od tej pory może jeździć na rowerze bez karty rowerowej, ale i bez prawa jazdy.

Kiedy mandat grozi dziecku, a kiedy rodzicom?

Dzieci w wieku od 16 do 18 lat mogą być bezpośrednio ukarane mandatem za brak karty rowerowej. Natomiast w przypadku młodszych dzieci, to rodzice ponoszą odpowiedzialność i mogą otrzymać mandat w imieniu swojego dziecka.

Jak zdobyć kartę rowerową?

Aby uzyskać kartę rowerową, konieczne jest zdanie egzaminu, składającego się z części teoretycznej (25 pytań) i praktycznej. Egzaminy zazwyczaj odbywają się w szkołach podstawowych i są bezpłatne.

W przypadku braku takiej możliwości, można skontaktować się z wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego lub komendą policji, gdzie egzaminy i wydawanie dokumentu mogą wiązać się z pewnymi opłatami.

Bezpieczeństwo młodych rowerzystów

Dodatkowo, istnieje kilka innych aspektów, na które rodzice młodych rowerzystów powinni zwrócić uwagę, aby zapewnić im bezpieczeństwo na wycieczkach rowerowych. Przede wszystkim, należy upewnić się, że dziecko posiada odpowiedni sprzęt ochronny, tak jak kask rowerowy, który jest niezwykle ważny dla ochrony głowy podczas ewentualnego upadku.

Należy również zachęcać dzieci do noszenia jasnych i widocznych ubrań, aby były bardziej zauważalne dla innych użytkowników dróg. Ważne jest także pouczenie dzieci o zasadach ruchu drogowego i bezpiecznym zachowaniu na drodze, takich jak utrzymywanie właściwej odległości od innych rowerzystów i pieszych, korzystanie z sygnalizacji dźwiękowej czy znaków ruchu.

Dbanie o te szczegóły pomoże rodzicom w zapewnieniu swoim dzieciom nie tylko przyjemności z jazdy na rowerze, ale także poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności na drodze.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie i odpowiedzialności jako rodzice rowerzystów!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną