Lifestyle

Twoje dziecko jeździ ścieżką rowerową? Uważaj, by nie dostać mandatu!

Patrycja

Feb. 21, 2020, 11:34 a.m.

Twoje dziecko jeździ ścieżką rowerową? Uważaj, by nie dostać mandatu!

W wielu miastach, zwłaszcza tych większych coraz częściej pojawiają się liczne ścieżki dla rowerzystów. Jazda na rowerze to świetny czas na spędzenie rodzinnego popołudnia, a możliwość korzystania ze specjalnych ścieżek taki wypad jedynie ułatwia. Jednak okazuje się, że nasze dziecko poruszające się po wyznaczonej trasie robi to nielegalnie!

Zdjęcie Twoje dziecko jeździ ścieżką rowerową? Uważaj, by nie dostać mandatu! #1

Przebywanie na świeżym powietrzu to bardzo fajna forma spędzania wspólnie czasu wolnego. Pojawiające się coraz to nowe i dłuższe ścieżki rowerowe zachęcają nas do bycia aktywnym. Zadowoleni tu są również rodzice, którzy czują się bezpieczniej, wyruszając na taką wyprawę dzieckiem. Komfort jazdy jest znacznie większy, kiedy może ono poruszać się po ścieżce rowerowej, a nie ulicy. Jednak okazuje się, że wcale nie może!

W myśl przepisów dziecko do 10 roku życia powinno jeździć na rowerze po chodniku. Dlaczego?

Według ustawowych definicji z zakresu ruchu drogowego z art.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. przedstawionych w "Prawo o ruchu drogowym" wynika, że za pieszego uznaje się:

osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej

Dzieci w wieku do lat 10 kierujące rowerem są uznawane za pieszych – a piesi poruszają się po chodnikach. Przepisy jasno określają, że dziecko traktowane, jako pieszy musi pozostawać pod opieką dorosłego i nie może poruszać się po drodze dla rowerów. Dorosły jadący na rowerze, który pod opieką ma takie dziecko może również poruszać się po chodniku.

Zdjęcie Twoje dziecko jeździ ścieżką rowerową? Uważaj, by nie dostać mandatu! #2

Poruszanie się dziecka do lat 10 po drodze dla rowerów jest niezgodne z przepisami i może za nie grozić mandat.

Sprawa bezpieczeństwa

Przepisy określające, że dziecko do lat 10 nie może poruszać się po ścieżce rowerowej, podyktowane są kwestiami bezpieczeństwa. W niektórych miastach, na drogach rowerowych ruch jest intensywny, a prędkość rowerzystów duża. Dziecko nie do końca panujące nad rowerem może stanowić w takich sytuacjach niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu.

Miejmy zawsze na uwadze bezpieczeństwo i dobro naszego dziecka i jeździjmy z nim po chodniku. Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać go z tyłu, nie rozwijać dużych prędkości i uważać na pieszych.