Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji niepozornej wycieczki rowerowej z dzieckiem. W niektórych wypadkach kara finansowa może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Nawet 5 tys. złotych za jazdę po ścieżce rowerowej
Przepisy mówią, że dziecko do 10. roku życia, które jedzie rowerem pod opieką osoby dorosłej traktowane jest jako pieszy i jest zobowiązane do korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych. Dziecko w wieku do 10. roku życia NIE MOŻE jechać ścieżką rowerową.
Za nieprzestrzeganie przepisów rodzice odpowiadają jak za wykroczenie. Artykuł 24 Kodeksu Wykroczeń przewiduje grzywnę wysokości od 20 do 5 tys. złotych mandatu. Pod uwagę brane są dochody sprawcy oraz warunki rodzinne i osobiste.
Dziecko do 10. roku życia znajdujące się na ścieżce rowerowej może doprowadzić do wadliwych reakcji innych użytkowników.
Dziecko na drodze publicznej
Za dziecko do 7. roku życia pozostawione na drodze bez opieki na drodze publicznej grozi kara grzywny lub kara nagany.
„Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany” - artykuł 89 Kodeksu Wykroczeń.
Czy dziecko może samo jeździć na rowerze?
Dzieci, które przekroczyły siódmy rok życia, mają prawo samodzielnie przemieszczać się pieszo po drogach, poboczach oraz chodnikach. Jeżeli jednak chcą poruszać się rowerem, zgodnie z artykułem 7 Ustawy o kierujących pojazdami, muszą posiadać odpowiedni dokument uprawniający do prowadzenia roweru.
Jazda z dzieckiem po chodniku
Przepisy ruchu drogowego w Polsce dopuszczają możliwość jazdy na rowerze po chodniku, ale tylko w określonych warunkach. Rowerzysta dorosły może przejeżdżać chodnikiem, jeżeli opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia jadącym na rowerze lub w przypadku złych warunków drogowych (np. śliskość, brak drogi rowerowej). Rowerzysta musi jednak pamiętać, że prędkość jazdy na chodniku powinna być dostosowana do warunków panujących na chodniku i nie powinna zagrażać bezpieczeństwu pieszych.
Zakaz dzwonienia na pieszych
Warto podkreślić, że jadąc po chodniku z dzieckiem lub bez niego nie mamy prawa dzwonić na pieszych, aby się odsunęli.
Pamiętajmy, że osoba kierująca pojazdem na drodze dla pieszych zobowiązana jest do jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Musi także zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.