Złe wieści dla podatników! Urząd Skarbowy zyska dodatkowe uprawienia!

Justyna
Prawo
03.07.2023 19:46
Złe wieści dla podatników! Urząd Skarbowy zyska dodatkowe uprawienia!

W Ministerstwie Finansów powstał wstępny projekt obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Obecnie trwają natomiast konsultacje na temat jego zapisów. Co dla podatników oznaczają planowane zmiany?

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Ministerstwo Finansów ogłosiło niedawno gruntowną reformę ordynacji podatkowej. Teraz resort finansów zaprasza podatników do zgłaszania uwag do tego projektu w ramach konsultacji, które potrwają do 31 sierpnia 2023 r. Natomiast większość zmian ma wejść w życie od 1 lipca 2024 r.

Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, propozycje zmian zawarte w tym projekcie służą:

  • uproszczeniu procedur podatkowych,
  • zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych,
  • poprawie relacji między podatnikami i organami podatkowymi,
  • doprecyzowaniu przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości.

Rozszerzenie kontroli celno-skarbowej

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów nowych przepisów jest rozszerzenie zakresu kontroli celno-skarbowej. Dzięki nowym przepisom organy podatkowe uzyskają możliwość zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Da to im więcej czasu na dokładne sprawdzenie i egzekwowanie zaległości podatkowych. Ponadto w uzasadnieniu dołączonym do projektu czytamy:

Kontrole celno-skarbowe są często długotrwałe i złożone, wymagające sprawdzenia dokumentów u kontrahentów, w tym także zagranicznych. Brak możliwości zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w przypadku wszczęcia kontroli celno-skarbowej może niejednokrotnie spowodować przedawnienie tego zobowiązania, a w rezultacie brak wpływów do budżetu państwa".

Nowe uprawnienia organów podatkowych

Nowe uprawnienia umożliwiają także organom podatkowym kontrolowanie większej liczby aspektów działalności podatników. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, zabezpieczania zobowiązań podatkowych na majątku członków grupy VAT i podatkowej grupy kapitałowej oraz wprowadzają nowe przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Kontrowersje wokół zmian

Wprowadzenie tak znaczących zmian w systemie podatkowym wzbudza mieszane reakcje. Niektórzy eksperci podatkowi wskazują, że większe uprawnienia Urzędu Skarbowego mogą prowadzić do nadużyć i nadmiernego obciążenia dla podatników. Także podatnicy obawiają się większej kontroli i dłuższego czasu oczekiwania na zakończenie postępowania podatkowego.

Z drugiej strony, organy podatkowe argumentują, że te zmiany są konieczne dla skuteczniejszego egzekwowania należności podatkowych i zapewnienia uczciwego systemu.

Istotność konsultacji

Ministerstwo Finansów, aby umożliwić podatnikom wyrażenie swoich opinii w tej sprawie, zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących nowelizacji Ordynacji podatkowej, które potrwają do 31 sierpnia 2023 roku. Podkreśla przy tym, że udział w konsultacjach daje możliwość wpływania na kształtowanie polskiego systemu podatkowego i reprezentowania interesów podatników.

Opinie i uwagi można przesyłać na adres email: [email protected].

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną