Zapowiedź długiego strajku na jednym z największych lotnisk w Europie! Co to oznacza dla podróżnych?

Justyna
Newsy
08.06.2023 9:04
Zapowiedź długiego strajku na jednym z największych lotnisk w Europie! Co to oznacza dla podróżnych?

Brytyjski związek zawodowy Unite zapowiedział w środę strajk z udziałem około 2 tysięcy pracowników kontroli bezpieczeństwa na jednym z największych lotnisk w Wielkiej Brytanii.

Strajki na brytyjskim lotnisku

Brytyjski związek zawodowy Unite poinformował, że strajki rozpoczną się 24 czerwca, czyli tydzień później niż pierwotnie planowano. Będą odbywać się w prawie każdy weekend do końca sierpnia - łącznie przez 31 dni. Poniżej przedstawiamy dokładne daty strajków podane przez związek:

  • 24-25 czerwca,
  • 28-30 czerwca,
  • 14-16 lipca,
  • 21-24 lipca,
  • 28-31 lipca,
  • 4-7 sierpnia,
  • 11-14 sierpnia,
  • 18-20 sierpnia,
  • 24-27 sierpnia.

Jak informuje BBC, daty strajku zbiegają się z terminem festiwalu Eid (28, 29 i 30 czerwca), początkiem wakacji szkolnych (21, 22, 23 i 24 lipca) oraz sierpniowym „bank holiday" (święto państwowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii).

Eskalacja protestów

Zapowiadany strajk stanowi znaczną eskalację w porównaniu do dwóch poprzednich protestów na brytyjskim lotnisku. Trwały one łącznie 10 dni w okresie Wielkanocy oraz składały się z serii trzech krótszych protestów w maju.

Istotną zmianą jest fakt, że w najnowszym strajku do pracowników kontroli bezpieczeństwa na terminalu 5 dołączą także ci z terminalu 3. Przez to liczba strajkujących wzrośnie z poprzednich 1,4 tys. do około 2 tys. osób.

Co to oznacza dla pasażerów?

Związek zawodowy Unite informuje pasażerów o możliwości dłuższych kolejek do kontroli bagażu z powodu zapowiedzianego strajku. Władze lotniska Heathrow zapewniają jednak, że podejmowane środki w poprzednich strajkach ograniczyły negatywne skutki dla podróżnych i obiecują, że tym razem będzie podobnie. Niemniej jednak, w okresie wielkanocnym linie lotnicze British Airways odwołały ponad 300 lotów.

Co ważne, terminal 5 obsługuje wyłącznie linie British Airways, podczas gdy terminal 3 jest wykorzystywany przez większość innych przewoźników, w tym członków sojuszu Oneworld, takich jak American Airlines, Finnair, Iberia, Qantas i Japan Airlines, a także linie lotnicze Delta Air Lines, Virgin Airlines i Emirates.

Walka o podwyżki płac

Głównym powodem strajków jest spór dotyczący wysokości podwyżek. Zarząd Heathrow zaproponował wzrost płac wynoszący 10 proc. rozłożony na dwa lata oraz jednorazowy ryczałt w wysokości 1500 funtów. Jednak związek zawodowy Unite podkreśla, że ta propozycja jest wciąż niższa od poziomu inflacji.

Sekretarz generalna Unite, Sharon Graham, oświadczyła:

„Akcja strajkowa na lotnisku będzie kontynuowana, dopóki pracownicy nie dostaną uczciwej oferty płacowej”.

Warto dodać, że według danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS), inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku spadła do 8,7% w porównaniu do 10,1% w marcu. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera, przewidywał wzrost cen o 8,2% rok do roku. Inflacja bazowa, która wyłącza ceny energii, żywności i tytoniu, wzrosła z 6,2% do 6,8%, osiągając najwyższy poziom od marca 1992 roku.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną