Planujesz wyjazd na długi weekend? Oto, co mówi prognoza pogody!

Justyna
Newsy
07.06.2023 21:30
Planujesz wyjazd na długi weekend? Oto, co mówi prognoza pogody!

Długi weekend czerwcowy zbliża się wielkimi krokami. Jaka aura czeka nas w najbliższych dniach? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 8-11 czerwca!

Czerwcowy długi weekend

Boże Ciało to nie tylko wielkie święto dla katolików, ale i czerwcowy długi weekend. Idealny wypoczynek mogą jednak zniweczyć warunki pogodowe, które w wielu miejscach nie będą rozpieszczać. Zgodnie z prognozą, będzie ciepło, jednak zagrzmi i spadnie deszcz.

W najbliższym czasie w części kraju temperatura zbliży się do 30 stopni Celsjusza, a najcieplej będzie na północnym zachodzie kraju. Z kolei na południowym wschodzie Polski należy się przygotować na chmury, deszcz i burze.

Prognoza pogody na Boże Ciało

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek 8 czerwca Polska zostanie podzielona na dwie strefy. Słonecznie i bardzo ciepło będzie na północy, w centrum i na zachodzie Polski. Temperatura maksymalna na Kujawach i Pomorzu oraz Warmii i Mazurach może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza

Natomiast na południu i południowym wschodzie miejscami występować będzie przelotny deszcz oraz burze z ulewnymi opadami do 20 mm (na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia nawet do 30 mm). Będzie tam także zdecydowanie chłodniej -  od 19 do 24 stopni. Wiatr w czasie burz może osiągać do 65 km/h.

Warto podkreślić, że żółte alerty pierwszego stopnia, będą obowiązywać od czwartku 8 czerwca do piątkowego poranka dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.

Pogoda w piątek

W piątek 9 czerwca maksymalne wskazania termometrów będą nieco niższe niż w Boże Ciało. Pokażą maksymalnie 16-22 stopni w południowo-wschodniej części kraju i nad samym morzem. Na pozostałym obszarze ma być cieplej -  od 25 stopni w centrum i na wschodzie do nawet 30 na zachodzie.

Ponadto strefa z przelotnymi opadami deszczu obejmie niemal cały kraj. Padać nie będzie tylko nad morzem. Burze możliwe są na południu Polski (z opadami nawet do 35 mm) i miejscami na wschodzie (z opadami do 15 mm). Wiatr w czasie burz ponownie może osiągać do 65 km/h.

Pogoda w sobotę i niedzielę

Synoptycy nie mają również dobrych wieści na pozostałą część długiego weekendu. Z prognozy IMGW wynika bowiem, że sobota i niedziela niemal w całym kraju będą pochmurne.  Jedynie na południowym wschodzie i północnym zachodzie możliwe będą większe przejaśnienia bądź rozpogodzenia.

IMGW prognozuje:

Strefy opadów przesuną się bardziej na północ, ale na południu i w centrum nadal możliwe będą burze z gradem, a lokalnie też z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem".

Temperatura maksymalna w tych dniach wyniesie od 17 stopni Celsjusza nad morzem, około 22 stopni w strefach opadów, do 27 stopni na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a  okresami porywisty (w czasie burz do około 60 km/h).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną