Już w najbliższy czwartek, 8 czerwca, będzie miała miejsce Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jednak nie wszystkie sklepy będą wtedy zamknięte. Gdzie więc zrobimy zakupy w Boże Ciało?
Zakaz handlu w niedziele
Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w Polsce w 2018 roku. Od 2020 roku handel w niedziele jest w zasadzie zakazany, z wyjątkiem kilku niedziel w roku (tzw. niedziele handlowe), takich jak niedziele poprzedzające święta i niektóre inne dni.
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, znaczna część placówek handlowych będzie 8 czerwca nieczynna. Warto jednak pamiętać, że zakaz handlu nie dotyczy wszystkich sklepów i placówek handlowych. Istnieją pewne wyjątki od tego zakazu.
Gdzie zrobimy zakupy w Boże Ciało?
Z racji tego, że niedziel handlowych z roku na rok jest w naszym kalendarzu coraz mniej, na osiedlach powstało sporo nowych osiedlowych sklepików. To między innymi w nich zrobimy zakupy 8 czerwca, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel sklepu lub członek jego rodziny.
Oprócz tego czynne powinny niektóre Żabki oraz sklepy Carrefour, ponieważ działają one na zasadzie franczyzy.
W dni objęte zakazem handlu otwarte są także sklepy, które zmieniły profil swojej działalności na przykład na czytelnię. Przykładem może być Intermarche w Głuchołazach, który jest otwarty we wszystkie dni tygodnia, ponieważ posiada wewnątrz kącik czytelniczy.
W Boże Ciało otwarte będą oczywiście stacje benzynowe, na których też możemy zaopatrzyć się w niektóre produkty spożywcze.
Boże Ciało - co to za święto?
Boże Ciało to chrześcijańskie święto obchodzone głównie przez katolików na całym świecie. Jest to święto ruchome, obchodzone w czwartek po ósmej niedzieli po Wielkanocy, czyli 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
Święto to zostało ustanowione w XIII wieku przez papieża Urbana IV, który chciał zwrócić uwagę wiernych na znaczenie Eucharystii w życiu chrześcijańskim.
Częścią obchodów Bożego Ciała jest procesja eucharystyczna, podczas której wierni przechodzą przez ulice miast i wsi, a kapłan niesie monstrancję zawierającą konsekrowaną hostię - ciało Chrystusa.
W Polsce święto Bożego Ciała jest dniem wolnym od pracy, a procesje eucharystyczne są ważnym elementem kultury i tradycji, często przyciągającym wielu uczestników.