Czego nie można robić na plaży? Za co grozi nam mandat?

Katarzyna

Newsy

03.08.2021 18:37

Czego nie można robić na plaży? Za co grozi nam mandat?

Latem plaże to oblegane miejsca. Czego nie należy na nich robić? Za co grozi nam mandat? Podpowiadamy!

Zdjęcie Czego nie można robić na plaży? Za co grozi nam mandat? Sprawdź! #1

Woda i piasek

Latem najchętniej wybieramy się na plaże, aby trochę poleżeć, odpocząć, popływać oraz złapać ładną opaleniznę. Większość plaż w Polsce jest publiczna, przez co wstęp na nie ma każdy. Jedne są bardziej zagospodarowane i mają leżaki lub parasole, inne natomiast oferują tylko wodę i piasek. Niezależnie od „wyposażenia” plaży na wakacjach często się na nie wybieramy. Jest to miejsce publiczne, dlatego niektóre zachowania na plaży mogą być ukarane mandatem. Sprawdźcie, za co grozi mandat.

Miłosne igraszki

Miłosne igraszki na plaży to tylko jedno z zachowań, za które grozi nam mandat. Za seks na plaży lub w każdym innym miejscu publicznym grozi kara aresztu, ograniczenia wolności, nagana lub kara grzywny, która może wynosić nawet 1500 zł. O takim zachowaniu w miejscu publicznym mówi art. 140 Kodeksu wykroczeń, który określa kary za takie zachowanie.

Inne nieobliczalne zachowania

Artykuł ten mówi m.in. o innych zachowaniach, za które również mogą zakończyć się otrzymaniem mandatu. Mowa tu np. o obnażaniu się lub załatwianiu potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym. Pod ten sam paragraf podlega również wykonywanie obscenicznych gestów i ruchów czy opalanie się nago. Za takie zachowania na plaży również możemy otrzymać mandat. Wszelkie zachowania, które odbiegają od norm społecznych, mogą zostać „podciągnięte” pod ten paragraf.

Śmiecenie na plaży

Plaże są miejsce publicznym, a więc każdy może na nie wejść i z nich skorzystać. Prawo mówi również, że na plaży nie wolno śmiecić i zostawiać śmieci. Takie zachowanie jest niekulturalne, ponieważ należy dbać o wspólne dobro.

Zdjęcie Czego nie można robić na plaży? Za co grozi nam mandat? Sprawdź! #2

Chodzenie po wydmach

Na plaży nie można również chodzić po wydmach, czyli po pasie nadbrzeżnym, który chroni brzeg przed wpływem morza na plażę i dalszy jej obszar. Za niszczenie czy uszkodzenie urządzeń, które służą do ochrony brzegów jak np. umocnień czy roślinności ochronnej, grozi kara nagany lub grzywny do 1000 zł.

Wjazd samochodem lub motorem na plażę

Na plaże nie wolno również wjeżdżać motorem, lub samochodem. Jest to tylko możliwe po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia. Dlatego najlepiej jest zostawić samochód czy motor przed plażą na parkingu i udać się na piasek tylko z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Grillowanie na plaży

Co prawda grillowanie na plaży nie jest prawnie zabronione, jednak takie zachowanie może przeszkadzać innym plażowiczom, którzy wezwą odpowiednie służby. Dodatkowo rozpalanie ognia stwarza ryzyko pożarowe, a jego nieupilnowanie może się źle skończyć.

Zdjęcie Czego nie można robić na plaży? Za co grozi nam mandat? Sprawdź! #3

Lokalne przepisy

Każda z plaż ma też lokalny regulamin, gdzie są opisane inne zachowania, które mogą zostać ukarane. Na niektórych plażach nie można np. palić papierosów, wyprowadzać psów czy pić alkoholu.