Przewodnik po zmianach w szkole. Co nowego czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Justyna
Dziecko
02.06.2023 20:42
Przewodnik po zmianach w szkole. Co nowego czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Obecny rok szkolny zbliża się wielkimi krokami ku końcowi. Jednak już teraz młodzież powinna przygotować się na kilka ważnych zmian w ich szkolnym życiu, które zostaną wprowadzone po wakacjach. O co dokładnie chodzi?

Rok szkolny 2023/24 przyniesie sporo zmian

Ministerstwo Edukacji i Nauki jak co roku wprowadza pewne zmiany, które podyktowane są chęcią rozwoju młodych ludzi, ale również zamiarem dostosowania szkolnictwa do potrzeb uczniów i zmieniającego się świata. Przedstawiamy kilka najważniejszych nowości!

Nowe przedmioty

Od 1 września 2023 r. język łaciński będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Taka możliwość będzie jednak dostępna tylko w szkołach, które mają wspomniany język w swojej ofercie kształcenia.

Biznes i zarządzanie to kolejny przedmiot, który pojawi się w szkole od 1 września 2023 r. Ma on być nauczany w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. Co ważne, zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Podczas lekcji uczniowie zdobędą teoretyczną oraz praktyczną wiedzę dotyczącą m.in. kształtowania postaw przedsiębiorczych. Minister edukacji Przemysław Czarnek mówił:

„Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami”.

Zmiany w podstawach programowych

Na języku polskim do podstawy programowej dodane zostały gry: „This War of Mine” (autorstwa 1bit studios) oraz „Gra Szyfrów” (Instytutu Pamięci Narodowej). Są one dostępne bezpłatnie m.in. za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Jak uzasadnia resort:

„Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji”.

Cele przedmiotu technika zostaną natomiast rozszerzone o przygotowanie ucznia do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Ponadto nauka techniki zostanie wzbogacona o elementy związane z wychowaniem komunikacyjnym. Wszystko przez pojawiające się nowe środki transportu wykorzystywane przez uczniów np. hulajnogi elektryczne.

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów

Około 370 tys. uczniów klas czwartych od września 2023 ma otrzymać darmowe laptopy. Zgodnie z uchwaloną 26 maja ustawą o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, przejdą one na własność rodziców dziecka.

Warto podkreślić, że nie jest to jednorazowe przedsięwzięcie. W kolejnych latach bezpłatne laptopy otrzymają następni uczniowie, którzy rozpoczynać będą naukę w klasie czwartej.

Resort wesprze nauczycieli

Zmiany planowane na rok szkolny 2023/2024 będą miały wpływ również na nauczycieli. Ze względu na nadchodzącą kulminację roczników idących do szkół ponadpodstawowych, resort edukacji pozytywnie odniósł się do sugestii dotyczących czasowego zniesienia limitu godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli w szkołach średnich.

Ponadto pojawiły się zapowiedzi dotyczące powrotu wcześniejszych emerytur i wprowadzenia nowych zasad przyznawania świadczenia kompensacyjnego, czyli tzw. „emerytur pomostowych".

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną