Leniwe rodzicielstwo – na czym to polega?

Patrycja

Dziecko

24.06.2022 14:03

Leniwe rodzicielstwo – na czym to polega?

Leniwe rodzicielstwo to wbrew pozorom wcale nie zaniedbywanie dziecka, niesprawowanie nad nim opieki, czy pomijanie jego potrzeb. To ułatwiające wychowanie patenty rodzicielskie, które warto wprowadzić w życie.

Leniwe rodzicielstwo – na czym to polega?

Leniwe rodzicielstwo to wbrew pozorom wcale nie zaniedbywanie dziecka, niesprawowanie nad nim opieki, czy pomijanie jego potrzeb. To styl wychowania, który polega na stawianiu na samodzielność i decyzyjność dziecka.

Jest przeciwieństwem nadopiekuńczości i wyręczania dziecka we wszystkich obowiązkach, czyli tak zwanego rodzicielstwa helikopterowego. W tym stylu rodzice często wyręczają dziecko, wolą zrobić coś sami, bo uważają, że odbędzie się to szybciej, sprawniej i lepiej. Kierują się troską, ale czasem roztaczają nad nim nadmierną opiekę, która przeradza się w kontrolę. Niestety w ten sposób wysyłają dziecku komunikat, że inni zrobią za nie wszystko, nie warto się przemęczać, oraz że nie potrafi zrobić niczego samodzielnie, ani dobrze…

Zdjęcie Leniwe rodzicielstwo – na czym to polega? #1

Jakie są najważniejsze zasady leniwego rodzicielstwa?

Daj dziecku swobodę

Daj dziecku swobodę i nie przesadzaj z nadmierną troską. Dzieci potrzebują przestrzeni, żeby eksplorować świat wokół siebie. Najlepiej jeśli to robią samodzielnie, bez czuwającego nad głową rodzica. Oczywiście nie zapominaj o zapewnieniu mu bezpieczeństwa, w końcu to podstawowe zadanie każdego opiekuna. Np. pozwól dziecku bawić się na placu zabaw i nie stój nad nim, a usiądź w pobliżu na ławce.

Pozwól na samodzielność

Dziecko potrzebuje, aby rodzice zachęcali je do samodzielności i niezależności. Dawanie dziecku okazji do doświadczania własnej skuteczności, sprawi że będzie ono dumne, zadowolone z siebie i spełnione. Nawet małe sukcesy, jak ubranie się, zawiązanie sznurówek, czy pomoc w prostych domowych obowiązkach, dodadzą mu pewności siebie.

Pozwól na popełnianie błędów

Gdyby rodzice przez cały czas chronili malutkie dziecko przed upadkiem i stale je podtrzymywali, prawdopodobnie nigdy nie nauczyłoby się chodzić. Zatem pozwól swojemu dziecku na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków. Tylko w ten sposób się czegoś nauczy!

Doceniaj za starania, a nie efekty

Rodzice często popełniają błąd, nie doceniając starań dziecka- zamiast tego czekając na efekty! Jeśli dziecko ma się uczyć i rozwijać, należy doceniać jego pracę i wysiłek, jaki wkłada w daną czynność, a nie rezultat. Dzięki temu dowie się, że ciężka praca i wytrwałość są kluczowe. Porażka natomiast nie jest czymś, czego warto się obawiać, a kolejną cenną życiową lekcją.