Rewolucja w systemie edukacji! Jakie zmiany czekają nas w roku szkolnym 2023/2024?

Martyna P.
Newsy
17.04.2023 8:53
Rewolucja w systemie edukacji! Jakie zmiany czekają nas w roku szkolnym 2023/2024?

Uczniowie odliczają już czas do ostatniego dzwonka i wakacji. Okazuje się, że w tym roku mogą liczyć na dłuższy odpoczynek. Ponadto rok szkolny 2023/2024 przyniesie wiele zmian. Najważniejszą z nich jest zapowiedź likwidacji Karty Nauczyciela. Dziś przedstawimy szczegóły.

 

Likwidacja ustawy Karta nauczyciela

Minister Edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział likwidację ustawy Karta nauczyciela.

"My chcemy zlikwidować Kartę Nauczyciela. Mamy to w swoim programie i będzie to robione zaraz na jesieni [...[. Tak, Karta nauczyciela musi zostać zlikwidowana" – można było usłyszeć podczas czwartkowego wystąpienia Ministra w Sejmie.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje!

Zapowiedź ta wywołała spore poruszenie. Swoje niezadowolenie wyraził związek Nauczycielstwa Polskiego. Zakomunikowano, że zarząd główny ZNP protestuje przecie likwidacji ustawy Karta nauczyciela.

„Czarnek zapowiada likwidacje Karty nauczyciela. To droga do urynkowienia edukacji, do podziałów społecznych będących następstwem nierówności w dostępie do dobrej oświaty" – napisał Sławomir Broniarz (Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego).

Minister Edukacji i Nauki uspokaja

Przemysław Czarnek wyjaśnił jednak, że Karta nauczyciela zostanie zastąpiona nowoczesnym i właściwym dla państwa prawem aktem legislacyjnym. Podkreślił, że umocni on status zawodowy i pozytywnie wpłynie na zwiększone i sprawiedliwe wynagrodzenia.

"Likwidacja Karty Nauczyciela rodem ze stanu wojennego nie oznacza pustki. Zostanie ona zastąpiona nowoczesnym i właściwym dla państwa prawa aktem legislacyjnym, umacniającym status zawodowy i pozytywnie wpływającym na zwiększone i sprawiedliwe wynagrodzenia" – czytamy we wpisie Ministra na Twitterze.

Zdjęcie Rewolucja w systemie edukacji! Jakie zmiany czekają nas w roku szkolnym 2023/2024? #1

Rok szkolny 2023/2024- Zmiany w planach nauczania

Język łaciński

Od września 2023 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej, klasy I liceum ogólnokształcącego, klasy I technikum będą mogli wybrać język łaciński jako drugi język obcy (jeśli szkoła będzie miała ten język w swojej ofercie edukacyjnej).

 

Przedmiot Biznes i zarządzanie

Przedmiot „podstawy przedsiębiorczości” zostanie zastąpiony przedmiotem „Biznes i zarządzanie”. Wymiar godzin na cały okres nauki tego przedmiotu wyniesie 2 godziny tygodniowo. W zakresie rozszerzonym w liceum i technikum będzie to 8 godzin tygodniowo.  

Wprowadzenie zmian ma celu przygotowanie młodzieży do podejmowania ważnych decyzji finansowych w dorosłym życiu. Zdobyta wiedza ma ułatwić skuteczne zarządzanie gospodarstwem domowym oraz firmami.

Nowy przedmiot znajdzie się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.

Przemysław Czarnek wspomniał, że w polskim systemie szkolnictwa jest przewidzianych tylko 60 godzin lekcyjnych, związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat nauki. Mężczyzna zaznaczył, że to zdecydowanie za mało, gdyż po wyliczeniach okazuje się, że edukacja dotycząca finansów i ekonomii zajmie polskim uczniom zaledwie 2 dni w okresie tych 12 lat.

 Minister Edukacji i Nauki uważa, że w szkołach jest za mało praktycznych aspektów o charakterze przedsiębiorczości, zarządzania i biznesu.

Dłuższe wakacje 2023!

Koniec roku szkolnego 2022/2023 przypada na 23 czerwca. Przypomnijmy, że w poprzednim roku szkolnym była to data 24 czerwca. W związku z tym uczniowie zyskają dodatkowy dzień wakacji.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że uczniowie wrócą do szkól po wakacjach dopiero 4 września. Zazwyczaj pierwszy dzień zajęć przypada na 1 września. W 2023 roku data ta wypada w piątek. W związku z tym Ministerstwo Edukacji zdecydowało o przesunięciu rozpoczęcia roku szkolnego.

Uczniowie mają powód do radości, gdyż w tym roku mogą liczyć na dodatkowe 4 dni wakacji!