Rożne terminy wakacji? MEiN rozważa rewolucję w kalendarzu szkolnym!?

Justyna
Newsy
27.05.2023 10:04
Rożne terminy wakacji? MEiN rozważa rewolucję w kalendarzu szkolnym!?

Wakacje to oczekiwany przez wielu czas wolny, który daje nam możliwość odpoczynku. Już od pewnego czasu trwa jednak dyskusja, czy powinny zostać podzielone na kilka terminów. Co na to MEiN?

Ruchome wakacje letnie

Podzielenie letnich wakacji na kilka terminów w zależności od regionu, to rozwiązanie zaproponowane przez Stowarzyszenie Gmin Górskich. Zakłada wydłużenie okresu wakacji o miesiąc - od 15 czerwca do 15 września. Wakacje dla poszczególnych województw trwałyby nadal tyle co dotychczas, lecz rozpoczynałyby się i kończyły w innym terminie.

Jak argumentują pomysłodawcy, takie rozwiązanie miałoby zmniejszyć tłok w popularnych miejscowościach i wydłużyć sezon turystyczny. Ponadto ruchome wakacje, tj. odbywające się w różnych terminach w zależności od regionu kraju, to rozwiązanie stosowane z powodzeniem m.in. w Niemczech, Włoszech, Holandii i Austrii.

MEiN zajęło stanowisko

Termin wakacji w Polsce jest określany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) we współpracy z Radą Ministrów. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia wakacji letnich oraz pozostałych okresów wakacyjnych są ustalane na podstawie przepisów dotyczących systemu oświaty w Polsce. Rzeczniczka MEiN, Adrianna Całus-Polak, podkreśla:

„Kalendarz roku szkolnego jest dostosowany do wymagań podstawy programowej realizowanej w szkołach, tzn. ustalona prawem liczba dni dydaktycznych zapewnia szkole (nauczycielom i uczniom) możliwość realizacji programu nauczania w zakresie poszczególnych przedmiotów”.

Zapytana o możliwość wprowadzenia zmian, dodała:

„Biorąc pod uwagę terminy związane m.in. z egzaminami ósmoklasisty, maturalnymi, zawodowymi, rekrutacją do szkół i placówek, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, urlopami nauczycieli, MEiN nie rozważa zmiany organizacji roku szkolnego”.

W tej sprawie wypowiedział się także jakiś czas temu minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. W jego ocenie „wakacji nie powinno się wydłużać".

To nie koniec dyskusji

Według informacji przekazanych przez wójta Kościeliska, Romana Krupę, który jednocześnie pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Gmin Górskich RP, na nadchodzący tydzień zaplanowano spotkanie dotyczące rozłożenia wakacji na poszczególne turnusy.

„Chcemy ustalić, jakie będą kolejne kroki z naszej strony w tej sprawie. Chcielibyśmy przedłużenia wypoczynku o dwa tygodnie w czerwcu i dwa tygodnie we wrześniu, ale kwestia terminów jest do dyskusji w szerszym gronie. Zdajemy sobie sprawę, że to kwestia organizacji całego roku szkolnego, ale mając na uwadze rozłożenie ferii zimowych, zmiany w letnim wypoczynku też są możliwe”.

Co sądzicie o propozycji wprowadzenia ruchomych wakacji letnich w Polsce?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną