Nie żyje Tina Turner. Piosenkarka miała 83 lata!

Justyna
Newsy
24.05.2023 21:20
Nie żyje Tina Turner. Piosenkarka miała 83 lata!

W wieku 83 lat zmarła amerykańska piosenkarka Tina Turner. W ostatnich latach zmagała się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym rakiem, udarem i niewydolnością nerek. Informacje o śmierci wokalistki podała agencja Reutera, powołując się na jej rzecznika.

Królowa Rock and rolla nie żyje

Rzecznik piosenkarki przekazał w oświadczeniu:

„Tina Turner, 'Królowa Rock and rolla', zmarła dziś w spokoju w swym domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii w wieku 83 lat po długiej chorobie".

W komunikacie dodano także:

 „Z jej odejściem świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania".

Śmierć Tiny Tuner potwierdzono również na jej oficjalnych kontach w mediach społecznościowych:

„Swoją muzyką i bezgraniczną pasją życia oczarowała miliony fanów na całym świecie i zainspirowała przyszłe gwiazdy. Dziś żegnamy drogiego przyjaciela, który pozostawił nam wszystkim swoje największe dzieło: swoją muzykę" (...) Tino, będzie nam Ciebie bardzo brakowało".

Kim była Tina Turner?

Tina Turner, urodzona jako Anna Mae Bullock 26 listopada 1939 roku, była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów, tancerką i aktorką, która zdobyła międzynarodową sławę w latach 60. i 70. XX wieku. Początkowo znana była z jej związku z muzykiem Ikiem Turnerem, ale Tina później odniosła sukces jako solistka i jest uznawana za jedną z największych artystek w historii muzyki rockowej.

Początki kariery

Urodzona w Nutbush, Tennessee, Turner rozpoczęła swoją karierę w 1958 roku, dołączając do zespołu Ike'a Turnera, The Kings of Rhythm, jako wokalistka. W 1960 roku zadebiutowali jako Ike & Tina Turner i zdobyli uznanie dzięki przebojom takim jak "A Fool in Love", "River Deep – Mountain High" i "Proud Mary".

Ich małżeństwo i współpraca zawodowa zakończyły się w 1978 roku po wielu latach nieustannego nadużywania ze strony Ike'a, a Tina rozpoczęła solową karierę.

Ogromny sukces

W 1984 roku, po kilku latach ciężkiej pracy, Turner odniosła ogromny sukces z albumem "Private Dancer", który sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. Single "What's Love Got to Do with It", "Better Be Good to Me", "Private Dancer" i "Let's Stay Together" były hitami numer jeden. Za album "Private Dancer" Turner otrzymała trzy nagrody Grammy.

W 1985 roku wystąpiła w filmie "Mad Max Beyond Thunderdome" i nagrała hit "We Don't Need Another Hero", który stał się międzynarodowym sukcesem.

W 1991 roku Tina Turner została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W 2005 roku została uhonorowana Kennedy Center Honors, a w 2008 roku rozpoczęła ostatnią światową trasę koncertową "Tina!: 50th Anniversary Tour".

Inspirująca postać

W ciągu swojej kariery Turner zdobyła 12 nagród Grammy, w tym Grammy Lifetime Achievement Award w 2018 roku. Jej życiorys został sfilmowany w "What's Love Got to Do with It" z 1993 roku, z Angelą Bassett w roli Turner.

W 2021 roku ukazał się dokument "Tina", który opowiadał o jej życiu i karierze, a także o jej zmaganiach z traumą i przełomach w życiu. Była uważana za jedną z najbardziej inspirujących postaci w muzyce.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną