Koniec Ery: Tych 9 produktów, już nigdy więcej nie zobaczysz w sklepach!

Martyna
Prawo
23.05.2023 19:27
Koniec Ery: Tych 9 produktów, już nigdy więcej nie zobaczysz w sklepach!

Już 24.05.2023 r. z półek sklepowych zniknie 9 popularnych artykułów. Wycofanie produktów z obiegu handlowego jest związane z zakazem sprzedawania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Przedstawiamy, czego już nie kupimy w sklepach. 

Nowe przepisy 

Zgodnie z nowymi przepisami już 24.05.2023 r. w życie wchodzi ustawa, która zakłada zakaz sprzedawania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Wycofanie pewnych produktów ma na celu walkę ze szkodliwym plastikiem, który negatywnie wpływa na środowisko.  

Z obiegu handlowego od jutra znikną produkty wykonane z plastiku. Będą to: 

  • patyczki higieniczne (wyjątkiem będą patyczki przeznaczone do celów medycznych)  
  • sztućce 
  • talerze 
  • słomki (wyjątkiem będą słomki przeznaczone do celów medycznych) 
  • mieszadełka do napojów 
  • patyczki mocowane do balonów  
  • pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego 
  • pojemniki na napoje, wykonane z polistyrenu ekspandowanego 
  • kubki na napoje, wykonane z polistyrenu ekspandowanego 

Kary za złamanie przepisów 

Przepisy zakładają, że produkty, które zostały wprowadzone do obiegu handlowego przed wejściem ustawy w życie będą mogły być sprzedawane do wyczerpania zapasów. Natomiast za nieprzestrzeganie prawa inspektor ochrony środowiska przewidział karę w wysokości od 10 tysięcy do 500 tysięcy złotych.  

Co więcej, od jutra producenci będą mieli obowiązek informować swoich klientów o szkodliwości jednorazowych plastikowych produktów poprzez oznakowanie na opakowaniu. 

Dodatkowe koszty 

Kolejną zmianą będzie wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości maksymalnie 1 zł za niektóre jednorazowe produkty. Kwota będzie doliczana do ceny produktu. Jednak konsumenci mogą być spokojni, ponieważ alternatywą dla plastikowych produktów będą przykładowo biodegradowalne kubki.  

Co więcej, firmy zajmujące się produkcją jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych będą ponosić opłaty związane z prowadzeniem kampanii edukacyjnych o szkodliwości plastiku. 

Dbaj o środowisko  

Niestety obecnie jesteśmy świadkami ogromnej katastrofy ekologicznej, na którą wpływ ma szkodliwość plastiku. Szacuje się, że: 

Ponad 2/3 plastiku w oceanach znajduje się w toni i na dnie. Co gorsza, butelki, torebki i inne plastikowe śmieci stopniowo rozpadają się na coraz to mniejsze fragmenty (mikroplastik), które dalej stanowią zagrożenie dla ekosystemu, mimo że są niewidoczne gołym okiem.” - greenpeace.org 

Z pewnością nowa ustawa ograniczy produkcję szkodliwego plastiku.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną