Podatkowa rewolucja! Nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn.

Agnieszka
Prawo
17.05.2023 13:41
Podatkowa rewolucja! Nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn.

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz przekazać komuś darowiznę lub zrobić drogi prezent, albo wiesz, że sam otrzymasz coś kosztownego, warto się z tym wstrzymać. Od 1 lipca 2023 roku zmienią się przepisy dotyczące podatku od darowizn. Limit zostanie bowiem zwiększony, a więc mniej osób będzie zmuszonych do zapłacenia podatku.

Nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizny

Już 1 lipca zwiększone zostaną limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że darowizna będzie mogła być większa, a obdarowany nie zapłaci od niej podatku, jeśli nie przekroczy limitu.

Limity natomiast pójdą stanowczo w górę. Wiele zależeć też będzie od grupy podatkowej, do której należy osoba obdarowująca. 

Grupy podatkowe

Na potrzeby przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn polskie prawo rozróżnia trzy grupy podatkowe:

I grupa - najbliższa rodzina pod względem pokrewieństwa, czyli wstępni, zstępni, rodzeństwo, małżonek, teściowie, macocha, ojczym, pasierb, pasierbica, zięć, synowa.

II grupa - do tej grupy podatkowej zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

III grupa  - pozostałe osoby, które dają darowiznę.

Podatek od darowizny należy zapłacić, jeśli wartość darowizny przekracza ustalone limity. Im niższa grupa podatkowa, tym te limity są wyższe. 

Przykładowo, obecnie (do 1 lipca 2023) otrzymując darowiznę, czyli na przykład gotówkę lub drogi prezent od kogoś z I grupy podatkowej, należy zapłacić podatek, jeśli wartość darowizny przekracza 10 434 zł. 

1 lipca limity ulegną zwiększeniu. Darowizna będzie więc mogła być większa bez konieczności płacenia podatku.

Nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizny

1 lipca zwiększą się limity zwolnień z podatku. Zapłacenie podatku będzie konieczne, jeśli wartość darowizny przekroczy.

  • 36 120 zł w przypadku pierwszej grupy podatkowej,
  • 27 090 zł w przypadku drugiej grupy podatkowej,
  • 5733 zł w przypadku trzeciej grupy podatkowej.

Porównując obecne limity z I grupy podatkowej do tych, które mają wejść już 1 lipca, widać, że opodatkowaniu nie ulegną kwoty o ponad trzy raz wyższe. Będziemy mogli więc zarówno dawać jak i otrzymywać darowizny o wysokiej wartości materialnej, z tytułu których nie będzie trzeba odprowadzać podatku. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną