Życie bez seksu! Dlaczego niektóre pary świadomie rezygnują z intymności?

Martyna
Seks
13.05.2023 18:09
Życie bez seksu! Dlaczego niektóre pary świadomie rezygnują z intymności?

Istnieją związki, w których para świadomie rezygnuje z seksu. Małżeństwa o takich zasadach nazywane są białymi. Dlaczego niektóre pary rezygnują ze zbliżeń cielesnych? Wyjaśniamy powody. 

Związek bez seksu 

Pary, które świadomie decydują się na relację bez intymnej bliskości argumentują swoje postanowienia tym, że wystarczy im przytulanie i całowanie. Jednak nie zawsze to wygląda w ten sposób. Często białe małżeństwa jak przyszło nazywać związki bez seksu skupiają się przede wszystkim na logistycznych aspektach dnia codziennego. Zazwyczaj taki związek opiera się na przyjaźni, jednak bliskość fizyczna nie istnieje. 

Nazwa białe małżeństwo wzięła się od koloru sukni Panny Młodej, która jest symbolem niewinności i dziewictwa. To określenie odnoś i się nie tylko w przypadku, gdy para wzięła ślub, lecz do wszystkich związków, w których partnerzy świadomie zrezygnowali z seksu. 

Przyczyny “białych małżeństw” 

Seksuolodzy uważają, że najczęstszą przyczyną, dla której para rezygnuje z seksu jest aseksualność. 

“Podobno aseksualny jest 1% ludzi na świecie. Osoba aseksualna nie musi się powstrzymywać przed uprawianiem seksu - jak ktoś żyjący w celibacie. Dla niej brak życia seksualnego nie jest żadnym wyrzeczeniem - nie odczuwa ona popędu płciowego.” - poradnikzdrowie.pl 

Kolejnymi powodami mogą być przekonania religijne lub osoby posiadają niskie libido. Niektóre pary tłumaczą swoje decyzje tym, że w obecnych czasach brakuje czasu na seks i skupiają się oni na innym rodzaju bliskości. 

Czy związek bez seksu może być udany? 

Seks jest bardzo ważny w każdym związku. Buduje on bliskość między partnerami. W trakcie współżycia wytwarzają się hormony takie jak: 

  • Oksytocyna 
  • Serotonina 
  • Wazopresyna 

Pierwszy z nich określany jest często jako hormon przywiązania. Serotonina jest hormonem szczęścia, a wazopresyna wywołuje u mężczyzn poczucie więzi i odpowiedzialności. 

Szacuje się, że około 75% wniosków rozwodowych w swoich uzasadnieniach zwraca uwagę na rozpad współżycia seksualnego. Jednak należy przy tym podkreślić, że jeżeli obie strony świadomie decydują się na rezygnację z seksu to muszą mieć one ku temu dobry powód. Taki związek również może być udany, grunt, żeby partnerzy komunikowali się ze sobą i byli w tym szczerzy. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną