Dlaczego przestajemy uprawiać seks w związku? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Patrycja
Związki
24.02.2022 13:32
Dlaczego przestajemy uprawiać seks w związku? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Na początku związek jest pełen gorących uczuć, pasji i namiętności. Hormony szaleją, a my nie możemy oderwać się od partnera. Jednak w miarę upływu czasu ten ogień może przygasać. Oddalamy się od siebie, przestajemy dbać o swoje potrzeby i uprawiać seks. Sprawdź, jakie są tego najczęstsze powody!

Dlaczego przestajemy uprawiać seks w związku?

Nuda i rutyna

W miarę upływu lat, pożądanie i namiętność mogą gasnąć i nie są już tak silne, jak na samym początku. W relację wkrada się szara rzeczywistość, a wraz z nią rutyna. A nic tak nie obniża temperatury w sypialni, jak wzajemne znudzenie.

Nadmiar obowiązków i przemęczenie

Żyjemy w ciągłym pędzie, jesteśmy przepracowani, mamy mnóstwo obowiązków i zajęć. Po ciężkim dniu zamiast o miłosnych uniesieniach, marzymy po prostu o chwili spokoju i wyspaniu się. Nie mamy siły, energii, a co ważniejsze chęci na seks.

Pojawienie się dziecka

Nie ma co ukrywać, pojawienie się dziecka może być prawdziwym wyzwaniem dla pary. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, całkowicie zmieniają się nasze priorytety i codzienna rutyna. Wahania hormonalne u kobiet, okres połogu, przemęczenie, konieczność przystosowania się do nowej sytuacji i roli- to wszystko sprawia, że ochota na seks zanika.

Zdrada

Zdrada jednego z partnerów jest wydarzeniem, które może zrujnować relację w związku. Nawet jeśli próbujemy wybaczyć niewierność, bywa tak, że w środku wciąż jesteśmy mocno zranieni i instynktownie odgradzamy się od niewiernego partnera.

Egoizm

Egoizm to najgorsze, z czym mamy do czynienia w sypialni. Bycie egoistą i skupianie się tylko na swojej przyjemności, sprawia, że zamykamy się na drugą osobę. W tym przypadku pomoże szczera rozmowa o swoich pragnieniach i potrzebach.

Zdjęcie Dlaczego przestajemy uprawiać seks w związku? #1

Ukrywanie swoich pragnień

Ukrywanie swoich pragnień przed partnerem również nie doprowadzi do niczego dobrego. Jeśli wstydzimy się powiedzieć o tym, na co mamy ochotę i czego oczekujemy, nie możemy liczyć, że partner sam się tego domyśli. Gdy unikamy tych tematów, problem pozostaje nierozwiązany i stale narasta.

Nie okazywanie uczuć

Gdy między partnerami nie ma bliskości, intymności, okazywania uczuć, ciężko mówić o satysfakcjonującym życiu seksualnym. Warto powtarzać drugiej połówce, że ją kochamy, jest dla nas ważna i cenna. Nie wolno zapominać o drobnych, czułych gestach, dotyku, przytulaniu i całowaniu. To wszystko pozwoli ponownie rozpalić ogień.

 

Jak postępować, by przywrócić bliskość w związku?

Kiedy stajemy przed wyzwaniami w sferze intymności w związku, ważne jest, by podjąć konkretne działania, które mogą pomóc przywrócić dawną namiętność i zrozumienie.

Komunikacja jest kluczem

Niezależnie od powodu, przez który zanikła namiętność, komunikacja jest jednym z najważniejszych sposobów na jego rozwiązanie. Otwarte rozmowy o tym, co czujemy, czego potrzebujemy i czego oczekujemy, mogą zdziałać cuda. Rozmowy te powinny odbywać się w atmosferze wzajemnego szacunku, bez oskarżeń.

Poświęćcie sobie czas

Znalezienie wspólnego czasu dla siebie jest niezwykle ważne. Mogą to być randki, wspólne kolacje czy weekendy tylko dla dwojga. Taka jakościowo spędzona chwila pozwala odświeżyć relację i przypomnieć sobie o tym, dlaczego zakochaliśmy się w tej konkretnej osobie.

Poszukajcie pomocy u specjalistów

Często zewnętrzna perspektywa może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów. Terapia par czy konsultacje seksuologiczne mogą okazać się nieocenione w przywracaniu intymności i wzajemnego zaufania.

Uczcie się na nowo

Możliwe jest, że z czasem zapomnieliście, jak dawać sobie nawzajem przyjemność. Zainwestujcie w literaturę, warsztaty czy kursy, które pomogą wam odkryć nowe sfery intymności i zrozumieć siebie nawzajem na nowo.

Aktywność fizyczna

Wspólne uprawianie sportu, czy to joga, taniec, czy nawet regularne spacery, może pomóc w przywróceniu bliskości fizycznej i emocjonalnej. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które zwiększają uczucie szczęścia i zadowolenia, co może przekładać się na lepsze życie intymne.

Bądźcie dla siebie wyrozumiali

Nie każdy dzień będzie idealny, a odbudowa bliskości w związku to proces. Ważne jest, by nie kłaść na siebie zbyt dużego nacisku i pozwolić sobie na błędy. Wspierajcie się nawzajem i pamiętajcie, że każdy krok naprzód jest cennym postępem.

Pamiętajcie, że związki to ciągła praca i ewolucja. Gdy zauważycie, że coś zaczyna się psuć, nie bójcie się szukać pomocy, by na nowo rozpalić ogień miłości i namiętności. Ważne jest, by nie poddawać się i dążyć do tego, by wasz związek był źródłem wsparcia, szczęścia i spełnienia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną