Czas na ważną zmianę dla kredytobiorców! PKO BP podaje termin nowych zasad!

Justyna
Biznes i finanse
10.05.2023 21:12
Czas na ważną zmianę dla kredytobiorców! PKO BP podaje termin nowych zasad!

Jak przekazuje bank PKO BP kredytobiorców już w niedalekiej przyszłości czeka bardzo ważna zmiana. Czego dokładnie dotyczą zapowiadane nowe zasady? Co w praktyce oznaczają dla klientów banków?

Zmiana z WIBOR na WIRON

Trwa reforma wskaźnika referencyjnego, w wyniku której dotychczas stosowany przez rynek WIBOR, zostanie do 2025 r. zamieniony na wskaźnik WIRON. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że WIRON oparty jest na transakcjach między bankami, a także na przewidywaniach analityków. Natomiast WIRON opiera się wyłącznie na transakcjach jednodniowych (overnight), zawieranych między instytucjami finansowymi a także między bankami a przedsiębiorstwami.

W związku z nadchodzącymi zmianami, już teraz na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym zdecydowały się Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Od wskaźnika referencyjnego uzależnione jest oprocentowanie kredytów, również dla klientów detalicznych. Wskaźnik, który zastąpi WIBOR, sprawi, że oprocentowanie kredytów prawdopodobnie nieznacznie się obniży. Jednocześnie nowy model umów, opartych od samego początku o wskaźnik WIRON, może utrudnić konsumentom uzyskiwanie korzystnych wyroków w sporach z bankami.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że dużo większa ulga proponowana jest chociażby w programie "kredytu 2 proc.". Dodał także:

„Liczyliśmy, że wskaźnik WIRON będzie bardziej korzystny dla obywateli niż to wynika z obecnych realiów na rynku stóp procentowych. Dla mnie to nie jest game changer, to jest jeden z elementów całego tego rynku finansowego i to dalece nie najważniejszy. Dużo ważniejsze są te, o których dzisiaj mówimy, dużo ważniejsze są wakacje kredytowe i wszystkie działania, które mają służyć do realnego zwiększenia możliwości obsługi kredytów, różnych kredytów przez obywateli”.

PKO BP podaje terminy zmian

Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu banku, przekazał:

„W PKO BP chcemy być gotowi z WIRON-em w drugiej połowie tego roku, zaczniemy od klientów korporacyjnych. Całość kredytów będących w spłacie zaczniemy zamieniać z WIBOR na WIRON od stycznia 2025 roku”.

Jak przekonywał przedstawiciel banku, będzie to dla klienta proces „bezkosztowy" i „automatyczny". Oznacza to, że np. nie będzie potrzeby wizyty w banku, by podpisać jakąś nową umowę. Klienci zostaną jedynie odpowiednio poinformowani o zmianie wskaźnika referencyjnego i wiążącej się z tym podstawie prawnej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną