Ważne zmiany dla kredytobiorców! Czy WIRON zastąpi WIBOR?

Martyna
Newsy
10.01.2023 17:15
Ważne zmiany dla kredytobiorców! Czy WIRON zastąpi WIBOR?

Wiele osób, którym został udzielony kredyt w wyniku stale rosnącej inflacji zmaga się z ogromnymi odsetkami. Rząd zapowiedział, że rozwiązaniem okaże się inny bardziej uczciwy wskaźnik, mianowicie WIRON. Przedstawiamy plan, który może zmienić sytuację kredytobiorców.

Kredyty w Polsce

Jak wynika ze statystyk:

„Obecnie zadłużenia w postaci pożyczek i kredytów ma ponad 15 miliona Polaków. Oznacza to, że blisko 40% z nas posiada aktywne zadłużenia. W dominującej liczbie będą to kredyty ratalne zaciągane na dowolny cel. Niecałe 10% stanowią zaś kredyty hipoteczne.” – totalmoney.pl

Na wysokość należności kredytów mają wpływ: marże banku oraz wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate ). Oznacza on wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na którą instytucje umawiają się, aby udzielać sobie wzajemnie pożyczek.

Według kredytobiorców wskaźnik WIBOR jest niekorzystny, ponieważ źle określa rzeczywistą wartość pieniądza. Coraz większe oprocentowanie powoduje, że wiele osób boryka się z problemem spłaty zaciągniętego kredytu.

WIRON

W efekcie nasilających się problemów kredytobiorców rząd zaproponował zmianę wskaźnika, który ma wejść w życie od 2025 r. Według ekspertów najlepszym wyborem będzie WIRON ( Warsaw Interest Rate Overnight). Wskaźnik ten jest obliczany przez GPW Benchmark na podstawie transakcji depozytowych podmiotów.

Specjaliści uważają, że jednym z problemów może być przeliczanie WIRON-u. W grudniu ubiegłego roku GPW Benchmark ogłosiło, że jeden z banków wykazał niepoprawny algorytm, który poskutkował rekalkulacje całego wskaźnika.

Zmiany

Aby zastosować nowy wskaźnik w 2025 r. minister finansów będzie musiał ogłosić tzw. spread korygujący dla obowiązujących już hipotek opartych o wskaźnik WIBOR. Oznacza to, że władze będą musiał określić o ile WIRON będzie wyższy, aby zmiana nie zmieniła warunków zawartych w umowach.

Takie działania sprawiają, że wskaźnik wydaje się niewiarygodny. Może się okazać, że gdy stopy procentowe przestaną rosnąć to obowiązujący WIBOR będzie lepszym rozwiązaniem niż zmiana wskaźnika dla kredytobiorców.

W związku z licznymi wątpliwościami rekalkulacja WIRON-u pozostaje pod znakiem zapytania. Czy władze zdecydują się na zmianę wskaźnika oprocentowania?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną