Miała być rewolucja, a jednak nie wyszło! Ważna zmiana przepisów dla kredytobiorców odroczona!

Agnieszka
Newsy
26.10.2023 11:14
Miała być rewolucja, a jednak nie wyszło! Ważna zmiana przepisów dla kredytobiorców odroczona!

W trakcie wielu miesięcy ciągłego podnoszenia stóp procentowych, na rynku finansowym pojawił się pomysł zrezygnowania z WIBOR i zastąpienia go WIRON-em. Miało to nieść wiele korzyści dla kredytobiorców. Niestety, plany zostały odroczone. 

Czym jest WIBOR?

Wskaźnik WIBOR ma bezpośredni wpływ na kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu w Polsce. Wysokość raty takiego kredytu składa się zwykle z marży ustalonej przez bank oraz zmiennej części, która jest uzależniona od aktualnej wartości WIBOR. Gdy WIBOR rośnie, rośnie także koszt obsługi kredytu dla kredytobiorcy, co skutkuje wyższymi ratami. 

Rezygnacja z WIBOR odroczona

Od dawna trwały pracę nad tym, aby WIBOR zastąpić WIRON-em. WIRON uznaje się za o wiele bardziej przejrzysty wskaźnik. WIBOR  bazuje na oczekiwaniach rynku co do stóp procentowych, natomiast WIRON analizuje stopy transakcji już zrealizowanych. 

WIRON miał zostać wprowadzony w 2025 roku. Obecnie wiadomo już, że do tego nie dojdzie. A przynajmniej nie w terminie, w którym planowano dokonać zmiany.

Z informacji, które przekazuje Komitet Sterujący NGR wynika, że wprowadzenie WIRON zostanie opóźnione o dwa lata, czyli pojawi się on do końca 2027 roku. 

Nie do 2025 r., jak wcześniej zakładano, ale maksymalnie nawet do końca 2027 r. ma potrwać odchodzenie sektora finansowego od wskaźnika WIBOR - poinformował Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych.

"Ani kierunki reformy, ani zakresy planowanych dotychczas w Mapie Drogowej działań nie zmieniają się. Komitet Sterujący NGR będzie monitorował przebieg realizacji kluczowych elementów Mapy Drogowej w celu zapewnienia optymalnych warunków dla rozwoju rynku finansowego w Polsce" - czytamy w komunikacie na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Czy WIRON zmniejszy raty kredytów hipotecznych?

Eksperci wskazują na fakt, że zmiana WIBOR-u na WIRON wcale nie musi skutkować obniżeniem rat kredytów. Różnica będzie prawdopodobnie na tyle niewielka, że niewielu kredytobiorców ją zauważy.

Jeśli jednak okaże się, że w momencie zmiany stawki WIBOR i WIRON będą się różnić, prawdopodobnie zastosowany zostanie współczynnik korygujący wyrównujący te różnice.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną