Przypomnijmy, że 7 i 26 kwietnia 2023 w życie weszły nowe przepisy Kodeksu Pracy. Okazuje się, że nie ma do nich odpowiednich rozporządzeń i przepisów wykonawczych.
Zmiany w Kodeksie Pracy: Chaos wśród pracodawców!
Eksperci podkreślają, że pracodawcy mieli bardzo mało czasu na przygotowanie się i wdrożenie nowych przepisów Kodeksu Pracy.
Ponadto alarmują, że nie wprowadzono przepisów wykonawczych.
Pracodawcy mają problem z przepisami przejściowymi.
Wiele przepisów nie jest dobrze rozumianych, pojawiają się wątpliwości. Wdrożenie wielu zmian jednocześnie jest sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców.
W związku z tym małe i średnie są w złej sytuacji, gdyż nie mają funduszy na obsługę prawną, która pomogłaby im opracować wzory nowych dokumentów i wniosków.
Eksperci podkreślają, że modyfikacje związane z urlopem rodzicielskim czy ojcowskim wiążą się z wieloma komplikacjami kadrowymi w firmach.
Pracodawcy alarmują, że niejasne są dla nich przepisy zabraniające jednoczesnego świadczenia pracy dla innej firmy.
W wielu firmach panuje chaos, pracodawcy są zdezorientowani.
Nowe uprawnienia pracownicze 2023
Przypomnijmy, że 7 kwietnia 2023 została uchwalona ustawa o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości.
Drugim etapem było wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy work-life-balance. Jej celem jest wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Nowelizacja Kodeksu Pracy została uchwalona 26 kwietnia 2023 roku i zakłada:
-
Wprowadzenie urlopu z tytułu siły wyższej,
-
Wprowadzenie dodatkowego urlopu opiekuńczego,
-
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego,
-
Zmiany w wypowiadaniu umów o pracę na czas określony,
-
Wprowadzenie korzystnych zmian dla pracowników wychowujących dzieci do 8 roku życia.
Więcej o nowych uprawnieniach pracowniczych przeczytasz w naszym artykule – TUTAJ.
Równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym
Zmiany w Kodeksie Pracy zapowiadane były przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy work-life balance, która ma wprowadzić równowagę między życie zawodowe a rodzinne.
Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.