Nie przegap terminów! Te orzeczenia niedługo stracą ważność!

Agnieszka
Newsy
08.05.2023 12:06
Nie przegap terminów! Te orzeczenia niedługo stracą ważność!

Już niebawem stracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności oraz świadczenia z nim związane, których ważność została przedłużona w pandemii. Osoby z niepełnosprawnościami nie stracą jednak ważności swoich zaświadczeń jednocześnie. Sprawdź, czyje orzeczenia wygasną jako pierwsze.

Orzeczenia o niepełnosprawności przedłużone w pandemii

Przypomnijmy, że w trakcie pandemii automatycznie przedłużono orzeczenia o niepełnosprawności osobom, w których orzeczenia te wygasły. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami nie musiały ustawiać się w urzędowych kolejkach do przedłużenia orzeczenia.

Teraz jednak rząd postanowił przerwać automatyczne wydłużanie się ważności orzeczeń. Okazuje się więc, że niebawem zaświadczenia o niepełnosprawności, których ważność została automatycznie przedłużona w pandemii, wygasną. 

Jednak nie wszystkie orzeczenia stracą ważność w tym samym terminie. Rządzący zauważyli, że takie działanie kompletnie zablokowałoby prace urzędów orzekających. Terminy wygasania orzeczeń o niepełnosprawności będą więc zależeć od tego, w jakim terminie orzeczenie wygasło pierwotnie.

Kto i kiedy straci ważność orzeczenia o niepełnosprawności?

Zgodnie z art. 23 ustawy z 9 marca 2023 r. nowelizującej ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności:

  • 1) upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,
  • 2) upłynąłby w okresie od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do 31 marca 2024 r.,
  • 3) upłynąłby w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do 30 września 2024 r.

Co więcej, w tym samym terminie, co wygaśnięcie orzeczenia, ważność tracą też karty parkingowe dla osób indywidualnych. Natomiast dla placówek zaś będą ważne do 31 marca 2024 r.

Warto też pamiętać, że wszelkie orzeczenia będą ważne nie dłużej niż do momentu otrzymania nowe ważnego orzeczenia. 

 — To oznacza, że najpierw o nowe orzeczenie powinny zadbać osoby, którym termin ważności orzeczenia upływał w pierwszym roku pandemii, czyli w 2020 r. Ich dokumenty są ważne tylko do końca tego roku – wyjaśnia Kuba Sękowski, radca prawny Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą w rozmowie z Business Insider.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną