Zakaz sprzedaży basenów ogrodowych! Co jest powodem restrykcji?

Justyna
Newsy
06.05.2023 9:00
Zakaz sprzedaży basenów ogrodowych! Co jest powodem restrykcji?

Południowa Europa po raz kolejny doświadcza problemów związanych z sytuacją hydrologiczną. W obliczu wysokiego zagrożenia suszą uruchamiane są kolejne ograniczenia w dostępie do wody.

Zakaz sprzedaży basenów

Francuskie władze zapowiadają wprowadzenie zakazu sprzedaży basenów ogrodowych, który wejdzie w życie 10 maja. Ma dotyczyć basenów ogrodowych, z których można korzystać bez konieczności wykonania prac budowlanych, po rozłożeniu ich w ogrodzie.

Minister środowiska i spójności terytorialnej Christophe Bechu w piątkowym wywiadzie radiowym dla stacji RTL uzasadniał decyzję:

„Jeżeli nie zakaże się sprzedaży basenów, ludzie mogą mieć pokusę, żeby je napełnić mimo nakazu oszczędzania wody”.

Ograniczenia w dostępie do wody

W leżącym na granicy z Hiszpanią departamencie Pireneje Wschodnie już obowiązuje zakaz napełniania prywatnych basenów, podlewania ogródków, czy mycia aut. Ponadto rekordowa susza spowodowała, że od wczesnej wiosny w ponad dwudziestu departamentach Francji obowiązują ograniczenia zużycia wody, a w dwóch - stan kryzysowy. Minister Bechu zapowiedział opublikowanie w ciągu najbliższych dni nowych zasad korzystania z wody w dotkniętych suszą rejonach kraju.

Warto przypomnieć, że ograniczenia związane z napełnianiem basenów, myciem samochodów czy podlewaniem ogródków, z powodu suszy obowiązywały we Francji także w ubiegłym roku. Po upalnym lecie 2022 roku nastąpiła zima, którą uznano za najbardziej suchą od 1959 roku. Opady atmosferyczne znacznie poniżej normy nie pozwoliły na uzupełnienie zasobów wód gruntowych. To właśnie jest powodem problemów, z którymi w tym momencie zmaga się Francja.

Czy Francji grozi susza?

Jak wskazał minister środowiska i spójności terytorialnej w piątkowym wywiadzie:

„Musicie zrozumieć, że to nie jest decyzja rządu. To rzeczywistość, w której się znaleźliśmy. Musimy przyzwyczaić się do myśli, że zmiany klimatu dzieją się teraz. (...) To się dzieje teraz i musimy wyjść z kultury obfitości, aby powrócić do logiki walki z marnotrawstwem”.

Sytuacja może się pogorszyć, gdy w okresie letnim na południe Francji ruszą turyści. Zdaniem ekspertów istnieje poważne zagrożenie, że w miejscowościach położonych na równinie lub na wybrzeżu może zabraknąć wody.

Problemy w Hiszpanii

Z dotkliwą suszą zmaga się również sąsiednia Hiszpania. Tam także, w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację, wprowadzono restrykcje w korzystaniu z wody. Ograniczenie ma dotyczyć aż sześciu milionów osób z 495 gmin.

Sektorem, który może najbardziej ucierpieć z powodu wydanych restrykcji, jest rolnictwo. Bowiem już teraz, zgodnie z przepisami, zużycie wody w przemyśle ma być zmniejszone o 15 procent, a w rolnictwie - o 40 procent lub zastąpione przez wodę z recyklingu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną