Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która zakłada ograniczenie zużycia plastiku. Chodzi o nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorcach w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej. Co to oznacza w praktyce?
Koniec z plastikowymi wyrobami!
Produkty wykonane z tworzyw sztucznych takie jak:
- widelce,
- słomki,
- talerze,
- patyczki do balonów,
- patyczki higieniczne
- mieszadełka
mają zostać zastąpione drewnianymi lub metalowymi.
Wyjątkiem mają być wyroby plastikowe stosowane do celów medycznych.
Ustawa zakłada, że przedsiębiorcy będą musieli zaproponować ekologiczne zamienniki. Będą musiały być to produkty, które można używać wielokrotnie i łatwiej zrecyklingować.
Pieniądze z pobieranych opłat będą trafiały do marszałka wojewódzkiego.
Na osoby niestosujące się do nowych przepisów czekają kary finansowe. Maksymalna kwota ma wynieść 20 tysięcy złotych.
Zmiany te podyktowane są nowelizacją ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej.
Opłata kaucyjna
Poza wprowadzeniem zakazu używania wyrobów plastikowych pojawi się obowiązek pobierania opłat od opakowań plastikowych.
Opłaty zostaną nałożone także na właścicieli automatów do kawy i herbaty.
Nowelizacja przepisów zakłada także, że restauracje, hurtownie, czy sklepy będą obowiązane do pobierania opłat za pakowanie w plastikowe opakowania. Opłata ta ma nie być wyższa niż 1 złotych.
Nowy wygląd opakowań
Nowelizacja przepisów zakłada, że niektóre produkty będą musiały zostać oznakowane unijnymi symbolami. Chodzi o opakowania tamponów, podpasek higienicznych, chusteczek nawilżanych, wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, oraz kubki do napojów.
Przedsiębiorcy, którzy nie będą stosowali się do przepisów, będą obciążani karami finansowymi. Kara taka wyniesie maksymalnie 500 tysięcy złotych.
Wymogi dotyczące materiału butelek
Nowe przepisy zakładają również, że od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane z min. 25% materiału pochodzącego z recyklingu. Natomiast od 2030 roku będzie to 30%.
Unijne przepisy dążą do tego, aby w 2025 roku poziom recyklingu plastikowych butelek wyniósł 77%, a do końca 2029 roku ma to być 90%.