Podatek od prezentów komunijnych! Sprawdź jak się rozliczyć z fiskusem!

Justyna
Podatki
16.04.2023 9:42
Podatek od prezentów komunijnych! Sprawdź jak się rozliczyć z fiskusem!

Sezon komunijny nadchodzi wielkimi krokami, bowiem maj to miesiąc pierwszych komunii i organizowanych z tej okazji spotkań rodzinnych. Kwestie podatkowe związane z wręczanymi wówczas prezentami mogą sprowadzić na obdarowanych kłopoty. Co warto na ten temat wiedzieć?

Prezenty na komunię

Pierwsza komunia święta to ważny dzień, który od wielu lat ma spore znaczenie w polskiej tradycji. Świętowanie wiąże się ze spotkaniami z rodziną, a także z wręczaniem prezentów. Ich wybór może przyprawić o istny zawrót głowy.

Choć najlepszym prezentem dla dziecka z okazji I komunii, powinna być samo uczestnictwo w tak podniosłym wydarzeniu religijnym, często goście sięgają po bogate podarki. Niesłabnącą popularnością w ostatnich latach cieszą się konsole do gier, quady, telefony komórkowe i inna elektronika.

Warto w tym przypadku zapoznać się z przepisami prawa dotyczącymi podatku od darowizn, by podarki od dalszej rodziny i znajomych nie wpędziły rodziców w spore finansowe kłopoty.

Podatek od prezentów i darowizn

Zasady opodatkowania prezentów określają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o wartości przekraczającej:

  • 10 tys. 434 zł, w I grupie podatkowej; zaliczają się do niej: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz zięć synowa i teściowie.
  • 7 tys. 878 zł, w II grupie podatkowej; należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • 5 tys. 308 zł, w III grupie podatkowej; tworzą ją: spokrewnieni w dalszym kręgu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma) i osoby niespokrewnione.

Warto podkreślić, że są to limity pięcioletnie. Oznacza to, że zgłoszenie jest konieczne w przypadku, gdy w tym okresie zostanie przekroczony limit kwotowy dotyczący wartości otrzymanych darowizn.

Jak rozliczyć podatek od darowizny?

Większość prezentów, które otrzyma dziecko podczas komunii może być zwolniona z podatku od darowizny. W tym celu fakt otrzymania darowizny trzeba zgłosić w ciągu sześciu miesięcy wypełniając formularz SD-Z2. Kolejne 14 dnia ma się na zapłacenie podatku po wydaniu decyzji urzędu skarbowego.

Deklarację SD-Z2 trzeba wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym. Zgłoszenia darowizny można też dokonać przez Internet lub wysyłając deklaracje pocztą. Warto podkreślić, że druk ten dotyczy prezentów otrzymanych od wstępnych, tj. rodziców, przysposabiających, dziadków i pradziadków, ale także od rodzeństwa, ojczyma czy macochy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną