Prezenty komunijne pod lupą skarbówki, czyli co musisz wiedzieć, by uniknąć niespodzianki od fiskusa!

Podatki
16.04.2024 21:03
Prezenty komunijne pod lupą skarbówki, czyli co musisz wiedzieć, by uniknąć niespodzianki od fiskusa!

Zbliża się maj, a wraz z nim sezon komunijny, kiedy to wiele dzieci przyjmuje swoją Pierwszą Komunię Świętą. Choć wielu z nas pragnie, aby było to głębokie przeżycie duchowe, nie sposób ignorować faktu, że polska tradycja związana z tym sakramentem często obejmuje wystawne przyjęcia i hojne prezenty, które z perspektywy organów skarbowych stanowią formę darowizny. Choć dotychczasowa uwaga fiskusa skupiała się głównie na weselach, gdzie wartość prezentów jest zazwyczaj wyższa, zdarzały się również kontrole związane z przyjęciami komunijnymi. Zastanawiasz się, czy musisz płacić podatek od prezentu komunijnego, który podarowałeś? Oto prosty przewodnik, który pomoże ci zrozumieć polskie przepisy podatkowe dotyczące darowizn.

Rozliczenia podatkowe prezentów komunijnych

Należy jednak pamiętać, że rodziców czeka rozliczenie podatkowe z prezentów komunijnych tylko wtedy, gdy ich wartość przekracza określone limity. Polskie prawo podatkowe dzieli darczyńców na trzy grupy podatkowe, z różnymi limitami wartości darowizn, które są zwolnione z opodatkowania. Istotne jest również uwzględnienie okresu, w którym darowizna została otrzymana, obejmującego rok jej otrzymania oraz poprzednie pięć lat.

Kiedy musisz rozliczyć podatek od prezentu komunijnego?

W większości przypadków prezenty komunijne są zwolnione z podatku, dzięki tzw. kwotom wolnym od podatku. W Polsce kwoty te zależą od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym i są następujące:

 • 36 120 zł dla bezpośredniej rodziny (np. rodzice, dziadkowie),
 • 27 090 zł dla szerokiej rodziny (np. wujostwo),
 • 5 733 zł dla osób spoza rodziny (np. znajomi).

Jeśli wartość prezentu, jak i inne podarunki otrzymane od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat, nie przekracza tych kwot, nie musisz się martwić o podatek.

Jakie prezenty mogą wymagać zapłacenia podatku?

Chociaż większość prezentów komunijnych (zwykle pieniądze w kopercie) nie przekracza tych limitów, istnieją wyjątki. Na przykład, droższe prezenty materialne, takie jak quady czy inne duże przedmioty, mogą przekroczyć dozwoloną kwotę, szczególnie jeśli pochodzą od znajomych czy dalszej rodziny, gdzie limit wynosi tylko 5 733 zł.

Co zrobić, jeśli wartość prezentu przekracza dozwolony limit?

Jeżeli wartość prezentu jest wyższa niż wolna od podatku kwota, musisz:

 1. Wypełnić deklarację SD-3.
 2. Złożyć ją w odpowiednim urzędzie skarbowym.
 3. Zapłacić należny podatek w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania prezentu.

Jak wygląda podatek, jeśli już musisz go zapłacić?

Podatek od spadków i darowizn w Polsce jest progresywny, co oznacza, że im wyższa wartość prezentu, tym wyższa stawka podatkowa:

 • Do 11 833 zł – 12% wartości nadwyżki,
 • Od 11 833 zł do 23 665 zł – stała kwota 1420 zł plus 16% wartości ponad 11 833 zł,
 • Powyżej 23 665 zł – 3313,20 zł plus 20% wartości ponad 23 665 zł.

Pamiętaj, że te kwoty dotyczą osób niebędących bliską rodziną obdarowanego dziecka. W przypadku rodziny, podatek może nie być w ogóle wymagany lub obowiązują inne stawki.

Przykłady:

 • Przyjaciel rodziny kupuje quad dla dziecka na komunię. Quad kosztuje 10 000 zł. Jako że przyjaciel jest zaliczany do III grupy podatkowej, a kwota wolna od podatku wynosi 5 733 zł, podatek będzie naliczany od różnicy 4 267 zł.
 • Dziadek daje wnukowi złoty zegarek wart 40 000 zł. Tutaj kwota wolna od podatku to 36 120 zł, więc podatek będzie naliczany tylko od 3 880 zł przekroczenia.
Kluczowe Punkty
 • Polska tradycja związana z Pierwszą Komunią Świętą często obejmuje wystawne przyjęcia i hojne prezenty, które z perspektywy organów skarbowych stanowią formę darowizny.
 • Polskie prawo podatkowe dzieli darczyńców na trzy grupy podatkowe, z różnymi limitami wartości darowizn, które są zwolnione z opodatkowania.
 • W większości przypadków prezenty komunijne są zwolnione z podatku, dzięki tzw. kwotom wolnym od podatku.
 • Jeżeli wartość prezentu przekracza dozwoloną kwotę, musisz wypełnić deklarację SD-3, złożyć ją w odpowiednim urzędzie skarbowym i zapłacić należny podatek w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania prezentu.
 • Podatek od spadków i darowizn w Polsce jest progresywny, co oznacza, że im wyższa wartość prezentu, tym wyższa stawka podatkowa.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną