Drogi prezent na pierwszą komunię? Jeśli go nie zgłosisz, zapłacisz sporą karę!


                    Drogi prezent na pierwszą komunię? Jeśli go nie zgłosisz, zapłacisz sporą karę!
14Maj

Maj jest miesiącem pierwszych komunii. Rodzinne spotkanie zazwyczaj upływa w miłej atmosferze przy dobrym jedzeniu w domu lub w restauracji. Dzieciaki z tej okazji dostają też prezenty od członków rodziny. Właśnie te prezenty mogą przysporzyć nam sporych kłopotów.

Zdjęcie Drogi prezent na pierwszą komunię? Jeśli go nie zgłosisz, zapłacisz sporą karę! #1

Podatek od drogich prezentów

Pierwsza komunia w przypadku większości dzieci to wielkie wydarzenie. Z tej okazji dostaje się więc pokaźne prezenty. Laptopy, rowery, konsole do gry, czy popularne ostatnio (i drogie) hulajnogi to najpopularniejsze prezenty. Ministerstwo Finansów przypomina, że od darowizny płaci się podatek.

Wszystko zależy jednak od kwoty i stopnia pokrewieństwa:

Pierwszy stopień pokrewieństwa

W tym przypadku podatku nie trzeba płacić. Jednak są dwa warunki. Darowizna musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli darowizna jest pieniężna, powinna wpłynąć na konto obdarowanego lub na konto jego rodziców. Nie trzeba jej zgłaszać, jeśli nie przekracza 9637 zł.

UWAGA: kwota darowizny powinna być zsumowana z poprzednimi z okresu pięciu lat wstecz od tej samej osoby.

Zdjęcie Drogi prezent na pierwszą komunię? Jeśli go nie zgłosisz, zapłacisz sporą karę! #2

Drugi stopień pokrewieństwa

W tym przypadku limit nieopodatkowanej darowizny to 7276 zł. Po przekroczeniu tej kwoty mamy jedynie miesiąc na poinformowanie Urzędu Skarbowego. Prawdopodobnie czeka nas również zapłacenia podatku.

Grupa trzecia - osoby niespokrewnione

Kiedy prezent otrzymujemy od osoby niespokrewnionej również musimy złożyć deklarację w ciągu miesiąca. Chyba, że darowizna nie przekracza ustanowionego limitu. Limit takiej darowizny wynosi 4902 zł. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje nas odprowadzenie podatku.

Warto wspomnieć, że niezgłoszone darowizny przekraczające wyżej wspomniane limity, które zostaną wykryte podczas kontroli, mogą być objęte nawet 20% podatkiem. Dotyczy to również innych prezentów i darowizn, jakie otrzymujemy (prezenty ślubne, urodzinowe, itd).
następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja