Nadchodzą problemy z pompami ciepła? Unia szykuje zaostrzenie przepisów!

Justyna
Prawo
11.04.2023 20:46
Nadchodzą problemy z pompami ciepła? Unia szykuje zaostrzenie przepisów!

Parlament Europejski pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących zasad wykorzystywania tzw. gazów fluorowanych w produkcji sprzętu chłodzącego. Czy zmiany w unijnym rozporządzeniu f-gazowym wpłyną na rynek pomp ciepła?

UE zaostrzy przepisy

Parlament Europejski zdecydował, by od 2027 r. zupełnie zakazać stosowania gazów fluorowanych (tzw. f-gazów) w sprzęcie chłodzącym takim jak klimatyzatory używane w domach, małych biurach czy punktach usługowych. Natomiast w większych systemach np.  w biurowcach czy centrach handlowych zmiana miałaby obowiązywać od 2028 r.

Warto przypomnieć, że f-gazy zastąpiły w latach 90. XX w. freon. Na stronach PE i KE czytamy, że mają one do 25 tys. razy wyższy potencjał powodowania globalnego ocieplenia niż dwutlenek węgla.

Pompy ciepła zagrożone?

Gazy te stosowane są także w pompach ciepła, które jako alternatywne źródło energii promuje sama Komisja Europejska. To właśnie dlatego niezwłocznie po zapowiedzi zmian pojawiły się głosy, że zaostrzenie prawa może być ciosem dla rynku pomp ciepła.

Sprzedawcy uspokajają

Branża sprzedawców pomp ciepła jednak uspokaja. Jej przedstawiciele zapewniają, że nie powinno być obaw, bo wprowadzane zmiany dotyczą innych grup urządzeń chłodniczych. W oświadczeniu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) możemy przeczytać:

„Spodziewane zmiany w rozporządzeniu f-gazowym nie przewidują ani zakazu serwisowania, ani żadnych innych ograniczeń w użytkowaniu pomp ciepła z syntetycznymi czynnikami chłodniczymi. Wszystkie pompy ciepła, które obecnie są w sprzedaży w Polsce i będą dostępne na naszym rynku w najbliższych latach, będzie można serwisować bez żadnych przeszkód w całym okresie ich eksploatacji".

Popularność pomp ciepła rośnie

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11 proc., w Europie o 40 proc., a w Polsce o 120 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. PORT PC oszacowała natomiast, że w wariancie optymistycznym sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda może w 2023 r. wynieść w Polsce 40-50 proc. w stosunku do 2022 r.

Analitycy PIE wskazują, że powodem rosnącej sprzedaży pomp jest niestabilna sytuacja na rynku paliw oraz trwający proces odejścia od węgla i modernizacji budynków w krajach UE.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną