Ważna decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego! Wydano nakaz aresztowania Władimira Putina!

Justyna

Newsy

17.03.2023 21:21

Ważna decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego! Wydano nakaz aresztowania Władimira Putina!

Jak przekazała agencja Reutera, Władimir Putin został w piątek objęty nakazem aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego. Co dla prezydenta Rosji oznacza decyzja haskiego sądu?

Nakaz aresztowania

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. W dzisiejszej depeszy agencja Reutera przekazała:

„Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie".

Uzasadnienie decyzji Trybunału

Sędziowie Trybunału przychylili się do wniosku prokuratury przyznając, że nakaz aresztowania został wydany w związku z podejrzeniem uprowadzenia i wywiezienia z podbitych obszarów ukraińskich dzieci w głąb Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej. Jest oskarżana o dokonanie tych samych przestępstw co Władimir Putin.

Zaznaczono, że przestępstwa te były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. Stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.

Deportacje ukraińskich dzieci do Rosji

Oświadczenie w tej sprawie wydał także prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan. Przekazał w nim:

Zidentyfikowaliśmy przypadki bezprawnego przesiedlenia do Rosji co najmniej kilkuset dzieci z ukraińskich domów dziecka i sierocińców, dekrety Putina umożliwiły szybsze nadanie im rosyjskiego obywatelstwa i adopcję przez rosyjskie rodziny”

Już od dłuższego czasu władze ukraińskie i eksperci zachodni wskazywali, że masowa deportacja dzieci z Ukrainy może stanowić złamanie Konwencji ONZ o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.  Choć dotychczas udokumentowane zostało wywiezienie ponad 16 tys. dzieci, w istocie należy mówić o setkach tysięcy porwanych nieletnich.

Co to realnie oznacza dla Putina?

O ewentualnych konsekwencjach decyzji MTK mówiła w rozmowie z TVN24 BiS doktor Anna Adamska-Gallant, adwokat i była sędzia, która orzekała w sprawach o zbrodnie wojenne w Kosowie. Tłumaczyła:

„Jest to decyzja, która ma absolutnie symboliczne znaczenie, natomiast ona ma też realne znaczenie, bo w tym momencie Władimir Putin już nie będzie mógł swobodnie pojechać chociażby do Kazachstanu (…), ponieważ musi się liczyć z tym, że na przykład władze tego kraju - czy każdego innego kraju, do którego on przyjedzie, a które współpracują z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podejmą decyzję o jego zatrzymaniu i wydaniu do Hagi”.

W ocenie anonimowych ekspertów cytowanych przez dziennik „New York Times", wydanie przez MTK nakazów aresztowania stanowi kolejny, bardzo istotny krok na rzecz stygmatyzacji i izolacji Kremla na arenie międzynarodowej.