Ukraina: Jest pierwszy wyrok za zbrodnie wojenne. 21-letni rosyjski żołnierz skazany

Justyna
Newsy
23.05.2022 21:04
Ukraina: Jest pierwszy wyrok za zbrodnie wojenne. 21-letni rosyjski żołnierz skazany

Odbył się pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne na Ukrainie. 21-letni rosyjski sierżant Wadim Szyszymarin został skazany na dożywocie za zabicie cywila.

Wyrok ws. 21-letniego rosyjskiego żołnierza

Sąd uznał 21-letniego dowódcę czołgu Wadima Szyszymarina za winnego zastrzelenia 62-letniego nieuzbrojonego mężczyzny, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower we wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Do zbrodni doszło 28 lutego, cztery dni po rozpoczęciu wojny.

Proces w Kijowie, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, był pierwszym procesem w Ukrainie dotyczącym zbrodni wojennych po rosyjskiej inwazji 24 lutego br. Wyrok jest nieprawomocny i przez najbliższe 30 dni Szyszymarin może się od niego odwołać. Do czasu uprawomocnienia się wyroku skazany pozostanie w areszcie. Jak podaje "The Moscow Times", Kreml zapowiedział już, że nie jest w żaden sposób stanie pomóc 21-letniemu żołnierzowi.

Zdjęcie Zapadł pierwszy wyrok za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Skazano 21-letniego rosyjskiego żołnierza! #1

źródło grafiki:https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1218765%2Crosyjski-zolnierz-skazany-na-dozywocie-za-zabicie-cywila.html

Próby obrony skazanego

Wojskowy przyznał się do winy, jednak tłumaczył, że kazano mu strzelić do cywila. Szyszymarin miał otrzymać taki rozkaz od przełożonego, który bał się, że cywil poinformuje siły ukraińskie o obecności wojsk rosyjskich.

Obrońca Wadima Szyszymarina podczas procesu podkreślał, że żołnierz dwukrotnie odmówił wykonania rozkazu, a strzelił dopiero po tym, jak dowódca wydał komendę po raz trzeci. Prokurator, mimo tych argumentów, żądał dla 21-latka kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Prośby o wybaczenie

W czasie trwającego 10 dni procesu Rosjanin mówił, że żałuje, a to co zrobił, było "nie do zaakceptowania".  Zwrócił się także do żony zabitego mężczyzny:

„Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić. (...) Wiem, że nie będzie pani w stanie mi wybaczyć, ale mimo wszystko proszę o wybaczenie.”

W odpowiedzi Kateryna Szelipowa, żona zabitego Ukraińca, podkreśliła, że 21-latek zasłużył na dożywocie.

Tysiące ofiar cywilnych na Ukrainie

Według szacunków ONZ, na Ukrainie od 24 lutego wskutek rosyjskiej agresji zginęło ponad 3500 cywilów. Są to jednak niepełne szacunki, nie uwzględniające terytoriów zajętych przez Rosjan, w tym Mariupola, gdzie Rosjanie w czasie wielodniowych ostrzałów miasta mogli zabić nawet około 20 tysięcy cywilów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną