Ile dać na wesele do koperty w 2022 roku?

Agnieszka

Newsy

17.06.2022 13:01

Ile dać na wesele do koperty w 2022 roku?

Sezon weselny trwa już od wielu tygodni. Przez następne 2-3 miesiące imprez weselnych będzie jeszcze więcej. O ile para młoda martwi się głównie o to, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, to goście weselni zastanawiają się, ile właściwie dać do koperty w 2022 roku. Ceny bowiem stale rosną, stąd podejrzenie, że rosną także oczekiwania pary młodej. Jak jednak jest w rzeczywistości? Ile powinniśmy dać na wesele parze młodej?

Pieniądze jako weselny prezent

Od wielu lat w Polsce dawanie parze młodej gotówki zamiast prezentu jest już standardem. Młodzi najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Mogą sobie więc sami kupić to z zebranych pieniędzy lub opłacić z nich wesele, na które normalnie nie byłoby ich stać.

Niestety, nigdzie nie jest napisane wprost, ile do takiej koperty powinniśmy włożyć. Z roku na rok okoliczności się bowiem zmieniają. Czy jako goście powinniśmy więc uwzględnić na przykład szalejąca inflację w Polsce i do koperty dać więcej, niż rok temu?

Zdjęcie Ile dać do weselnej koperty w 2022 roku? #1

Ile więc włożyć do koperty weselnej?

Zacznijmy od tego, że jeśli mamy trudną sytuację finansową, to nie powinniśmy się tym przejmować i dać tyle, ile na dany moment możemy. Jeśli jednak naszego budżetu nie nadszarpnie zaproszenie na wesele, to warto poznać niepisane, ogólne zasady. 

Choć nie ma jednej ustalonej reguły, to ogólnie przyjęło się, że “wypada” dać parze młodej przynajmniej tyle, ile wydali na nasz “talerzyk”. Zakładając, że przy obecnych cenach koszt jednego gościa na weselu to około 300 zł, to w kopercie od pary powinno znaleźć się przynajmniej 600 zł. Dotyczy to jednak tylko znajomych. Zazwyczaj bliscy przyjaciele oraz rodzina dają wyższe kwoty.

Opisane zostały one na portalu mamadu.pl. W artykule dowiadujemy się, że kwota, jaka powinna znaleźć się w kopercie zależy od stopnia znajomości.

  • około 250-300 zł od osoby, jeśli jesteśmy znajomymi młodej pary;
  • około 300-500 zł od osoby, gdy jesteśmy bliskimi przyjaciółmi młodych;
  • około 500-600 zł od osoby, gdy jesteśmy świadkiem lub świadkową na weselu;
  • około 400-500 zł od osoby, w przypadku, gdy jesteśmy spokrewnieni z osobami, które biorą ślub (np. kuzynostwo);
  • około 600-1000 zł daje zazwyczaj rodzeństwo pary młodej, w zależności od tego, czy przychodzi z osobą towarzyszącą lub z rodziną i z dziećmi;
  • około 1000 zł i więcej do koperty wkładają zazwyczaj dziadkowie, chrzestni i rodzice.

Warto jednak pamiętać, że nie są to sztywno ustalone zasady! Powinniśmy do koperty włożyć tyle, na ile możemy sobie pozwolić, bez względu na to, czy jest to 100 zł czy 600 zł.

Co więcej, coraz częściej parze młodej nie zależy na pieniądzach, a na dobrej zabawie.