Nabór wniosków do Mój Prąd 4.0 przerwany przed terminem! Czy program będzie kontynuowany?

Justyna

Dofinansowania

17.03.2023 18:47

Nabór wniosków do Mój Prąd 4.0 przerwany przed terminem! Czy program będzie kontynuowany?

W piątek NFOŚiGW ogłosił niespodziewany koniec naboru wniosków w ramach programu Mój Prąd 4.0. Osoby, które chciałyby uzyskać dofinansowanie mogą poczuć się rozczarowane. Co było powodem tak nagłej decyzji? Czy program doczeka się kolejnej edycji?

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd pozwala wnioskować o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła lub magazynu energii elektrycznej. Tym samym wspiera rozwój energetyki prosumenckiej, a do jego celów należy m.in. zwiększenie produkcji elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie, a także wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

Od 15 kwietnia 2022 r. trwał nabór do czwartej już edycji programu Mój Prąd. Mogli w nim uczestniczyć inwestorzy rozliczani w nowym systemie net-billing. Od 15 lutego 2023 r. rozpoczęto przeliczanie wniosków w celu wypłaty zwiększonego dofinansowania. Dotacje zwiększono ze względu na sytuację gospodarczą – w tym m.in. wysoką inflację, ale też kryzys energetyczny w Europie. Należy przy tym zaznaczyć, że w ramach programu Mój Prąd można uzyskać maksymalnie kwotę równą 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Zakończenie naboru wniosków

Chociaż najnowsza edycja programu miała zakończyć się dopiero 31 marca 2023 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niespodziewanie ogłosił koniec naboru wniosków w piątek 17 marca 2023 r.

Jak poinformował NFOŚiGW, program zakończył się przed czasem z powodu wyczerpania budżetu. W ostatnich dniach pojawiały się już informacje o tym, że pieniądze na dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu mogą wkrótce się wyczerpać. Powodem była większa liczba wpływających wniosków w ciągu ostatnich tygodni trwania naboru.

Mój Prąd 5.0 już niebawem?

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że już niedługo może ruszyć Mój Prąd 5.0. Okazuje się bowiem, że w niedzielę 19 marca mają zostać przedstawione szczegóły nowej edycji programu.

Przygotowania do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków już trwają. Prawdopodobnie, tak jak w przypadku czwartej edycji, Mój Prąd 5.0 ruszy już w kwietniu, a nabór potrwa do przyszłego roku.

Czy skorzystaliście lub planujecie skorzystać z programu Mój Prąd?