Sklep może być otwarty w niedzielę! Zapadł przełomowy wyrok w sprawie!

Martyna P.
Prawo
17.03.2023 8:29
Sklep może być otwarty w niedzielę! Zapadł przełomowy wyrok w sprawie!

Właśnie zapadła przełomowa decyzja sądu. Okazuje się, że sklepy mogą być otwarte w niedzielę pod pewnym warunkiem. Orzeczenie zapadło w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze.

 

Sklep może być otwarty w niedzielę!

Pewien mężczyzna zwrócił się po pomoc do adwokata, gdyż zarzucano mu wykroczenie związane z łamaniem zakazu handlu w niedzielę.

Mężczyzna prowadził sklep, przy którym funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu sportowego. Jego placówka była otwarta w niedzielę mimo zakazu handlu.

W związku z zarzutami mężczyzna zasięgnął porady Dawida Suszyńskiego- właściciela kancelarii adwokackiej w Gdańsku (mężczyzna prowadzi także blog „Adwokat Gdańsk).

Kancelaria prawna przygotowała w październiku 2021 roku opinię prawną, która wskazuje, że wyjątek w sprawie zakazu handlu w niedzielę stanowi wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Sąd wydał orzeczenie w sprawie klienta. Na stronie internetowej adwokata można przeczytać, że „Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r., Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa".

Ponadto ustawodawca nie wprowadził zastrzeżeń, iż prowadzona działalność ma być działalnością przeważającą.

Finalnie Sąd umorzył sprawę mężczyzny, który miał postawione zarzuty łamania zakazu handlu w niedziele.

 

Zdjęcie Sklep może być otwarty w niedzielę! Zapadł przełomowy wyrok w sprawie! #1

Ustawa o zakazie handlu

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu funkcjonuje w Polsce od 2018 roku. Od tego zakazu są jednak pewne wyjątki. Zakaz handlu nie obowiązuje m. in. w kwiaciarniach, na stacjach paliw, w kawiarniach, sklepach z prasą, czy restauracjach.

Warto podkreślić, że ustawodawca ma prawo ukarać firmę w sytuacji łamania zakazu handlu.

Za złamanie obowiązującego zakazu handlu grozi kara grzywny, a przy wielokrotnym łamaniu zakazu kara ograniczenia wolności.

W 2022 roku zaostrzono przepisy o zakazie handlu. Od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.

Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców, został objęty limitem.

W 2022 roku z możliwości otwarcia placówki w niedziele niehandlowe mogły skorzystać jedynie te podmioty, które wykazały przynajmniej 40 procent przychodów z działalności pocztowej.

Taki zapis stanowczo zmniejszył ilość sklepów, które były otwarte w niedziele niehandlowe.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną