Mój Prąd 4.0: Do wzięcia 31 tysięcy złotych! Wydłużony nabór wniosków.

Martyna P.
Dofinansowania
14.12.2022 10:58
Mój Prąd 4.0: Do wzięcia 31 tysięcy złotych! Wydłużony nabór wniosków.

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że program Mój Prąd 4.0 zostanie wydłużony. W ramach projektu można ubiegać się o dofinansowanie do instalacji planów fotowoltaicznych i magazynów energii. Kiedy konkretnie rusza kolejna edycja? Do kiedy i gdzie złożyć wnioski?

 

Program Mój Prąd jest rządowym programem dotacji do fotowoltaiki. Celem tego projektu jest zachęcenie do inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne i produkcji własnej energii.

Z programu mogą skorzystać osoby wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

 

Wyższe dotacje!

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Paweł Mirowski poinformował w rozmowie z PAP, że nadchodzą wyższe dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0. Oto jak prezentują się kwoty:

  • beneficjenci, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych (PV) od 15 grudnia, uzyskają wsparcie w wysokości 6 tysięcy złotych (było 4 tys. zł);

 

  • Osoby, które zdecydują się na montaż magazynu energii, otrzymają 16 tysięcy złotych (było 7,5 tys. zł).

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej podkreślił, że wyższe dofinansowania podyktowane są obecną sytuacją na rynku energetycznym. Mężczyzna wspomniał, że wzrosły koszty materiałów, usług i urządzeń.

„Cena jednej KWh pojemności magazynu, w zależności od marki, producenta kształtuje się obecnie między 4 a 5,2 tys. zł. Dlatego też zdecydowaliśmy się podwyższyć dofinansowanie tak dla samych paneli, jak i magazynów energii” – powiedział Paweł Mirowski (wywiad dla PAP).

Zdjęcie Mój Prąd 4.0: Wydłużony nabór i do 31 tysięcy złotych dotacji! #1

 

Dofinansowanie do dodatkowych elementów:

  • Dla mikroinstalacji PV - 7 tys. zł;
  • Dla magazynów ciepła do 5 tys. zł;
  • Dla systemu zarządzania energią do 3 tys. zł.

„Właściciel domu decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania” – podsumował Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.

 

WAŻNE: Z nowych zasad będą mogły skorzystać także osoby, które już wcześniej aplikowały do programu. Koszty zostaną ponownie przeliczone i uzupełnione. NFOŚiGW poinformowało, że wnioskodawcy którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach MP4 w poprzedniej wysokości nie będą musieli składać nowego wniosku.

 

Przedłużono nabór wniosków!

Nabór wniosków rozpoczął się 15.04.2022 r. Miał on trwać do 22 grudnia 2022 roku.

Resort ogłosił jednak, że nabór zostaje przedłużony i potrwa do końca marca 2023 roku lub czasu wyczerpania środków z budżetu.

Aby złożyć wniosek przez Internet konieczne jest posiadanie e-dowodu lub profilu zaufanego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną