Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak wypowiedziała się dla PAP na temat kolejnej edycji programu „Mój Prąd”. Podano szczegóły oraz datę rozpoczęcia nowej edycji.
Powraca ulubiony program Polaków
Program „Mój Prąd” (Mój Prąd 6.0) ma być kontynuowany po wakacjach – nowa edycja rozpocznie się we wrześniu 2024 roku. Na program będzie przeznaczonych 400 mln złotych.
Ministerstwo będzie skupiało się głównie na udzielaniu wsparcia dla magazynów energii. W planach jest uzależnienie dotacji z Funduszu od obowiązkowego kupna magazynu energii. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach dotacje było można uzyskać na samą instalację PV.
„Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii” - zakomunikowała kobieta.
Dorota Zawadzka-Stępniak zakomunikowała, że dotacja będzie przyznawana także na inwestycje zakończone (zakupione po 1 stycznia 2021 i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing).
Takie były dotacje w poprzedniej edycji
Aktualne stawki na 2024 rok nie zostały jeszcze opublikowane. Można przypuszczać, że będą one wyższe niż w poprzednich latach.
Przypomnijmy, jak prezentowały się one w programie „Mój Prąd 5.0”:
Maksymalna kwota dofinansowania w piątej edycji programu wynosiła 58 tysięcy złotych. Kwota nie mogła przekroczyć 50% całkowitych kosztów inwestycji.
Podstawowa dotacja dla instalacji fotowoltaicznej wynosiła 6000 złotych, a dla paneli PV i dodatkowych komponentów 7000 zł.
Środki wyczerpały się przed czasem!
Przypomnijmy, że nabór wniosków do programu „Mój prąd 5.0” wystartował pod koniec kwietnia 2023 roku. Miał on trwać do grudnia 2023 roku lub do wyczerpania środków. Zainteresowanie programem było bardzo duże. Środki na dofinansowania w ramach programu skończyły się przed czasem.
Program „Mój Prąd” w pigułce
Program dopłat adresowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. O dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0 ubiegać się mogły osoby, które rozliczają się w net-billingu.
Aby złożyć wniosek przez Internet konieczne jest posiadanie e-dowodu lub profilu zaufanego
Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup:
- instalacji fotowoltaicznych (PV),
- magazynów ciepła,
- magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh,
- systemów zarządzania energią domową tzw. HEMS (z ang. Home Energy Management System) lub EMS (z ang. Energy Management System).
Piąta edycja programu została rozszerzona o współfinansowanie zakupu:
-
powietrznych i gruntowych pomp ciepła,
-
kolektorów słonecznych na ciepłą wodę,
-
mikroinstalacji fotowoltaiczne.