Nowy rodzaj oszustwa zyskuje na popularności! Policja ostrzega!

Martyna
Newsy
16.11.2023 18:30
Nowy rodzaj oszustwa zyskuje na popularności! Policja ostrzega!

Policja z Płocka ostrzega przed nowym sposobem oszustwa, którym posługują się przestępcy. Wprowadzają oni w błąd niewinnych ludzi. Niestety to kolejna odsłona perfidnego procederu, tym razem znana jako oszustwo "na policjanta". Przedstawiamy, jak nie dać się oszukać. 

Sposób Działania Oszustów

Policja z Płocka ostrzega wszystkich przed czyhającymi oszustami. Niedawno ofiarą podstępnego procederu stał się 71-letni mieszkaniec tego miasta. Oszustka, podszywająca się pod policjantkę, zadzwoniła do niego informując o zatrzymaniu jego żony. Wyjaśniła, że kobieta miała być zamieszana w wypadek drogowy, w którym ucierpiała kobieta w ciąży.

Fałszywa policjantka przedstawiła warunki zwolnienia żony pod kaucją w wysokości 220 tys. złotych. Poszkodowany, nieświadomy oszustwa mężczyzna zgodził się na przekazanie tej kwoty w gotówce rzekomemu adwokatowi. Niestety, po chwili do drzwi mężczyzny zapukał oszust podający się za adwokata, odebrano uzgodnioną sumę, a pieniądze przepadły.

Nie daj się oszukać

Funkcjonariusze policji zalecają ostrożność w przypadku nieoczekiwanych telefonów dotyczących rzekomych spraw prowadzonych przez policję. Mundurowi podkreślają, że prawdziwa policja nigdy nie informuje telefonicznie o swoich działaniach ani nie prosi obywateli o przekazywanie pieniędzy.

Aby zabezpieczyć się przed oszustwami telefonicznymi, należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. W sytuacjach, gdy ktoś podaje się za krewnego, policjanta, prokuratora czy urzędnika, warto być szczególnie ostrożnym.

Prawo

Niestety tego typu oszustwa zdarzają się coraz częściej. Należy być zatem ostrożnym na każdym kroku. Zgodnie z prawem:

"§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." - karh.pl

Warto być świadomym nowych metod oszustów i podejść do nich z rozwagą, chroniąc siebie i swoje finanse. Policja Płocka apeluje o wsparcie w edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń, aby razem skutecznie przeciwdziałać przestępcom.

Kluczowe Punkty
  • Policja z Płocka ostrzega przed nowym sposobem oszustwa, znanym jako oszustwo "na policjanta".
  • Oszustwo polega na podszywaniu się pod policjanta i informowaniu o zatrzymaniu bliskiej osoby, za którą trzeba zapłacić kaucję.
  • Niedawno w ten sposób oszukano 71-letniego mieszkańca Płocka na 220 tys. złotych.
  • Policja zaleca ostrożność przy nieoczekiwanych telefonach i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.
  • Tego typu oszustwo jest karalne karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną