GIS ostrzega: tym produkcie wykryto Salmonellę!

Justyna
Newsy
13.03.2023 18:40
GIS ostrzega: tym produkcie wykryto Salmonellę!

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed Salmonellą wykrytą w jednym z produktów. Spożycie żywności zanieczyszczonej tym rodzajem bakterii wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek produktu Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g.

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu: Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g, Łuków

Numer partii: 05 9

Termin przydatności do spożycia: 14.03.2023

Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A, ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

Zdjęcie GIS ostrzega: tym produkcie wykryto Salmonellę! #1
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wykrycie-obecnosci-bakterii-salmonella-spp-w-jednej-partii-produktu-kielbasa-surowa-metka-wolowa-tatarska-200-g

Przedsiębiorca uruchomił procedurę

Producent, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu, uruchomił procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu.

Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.

Zalecenia dla konsumentów

Jak podkreśla GIS, publikowane ogłoszenia nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań – zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. 

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. 

Objawy związane z zakażeniem Salmonellą 

Pałeczki Salmonelli są w Polsce jednym z najczęstszych powodów bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego. Jednocześnie salmonella zajmuje wysokie miejsce na liście ostrzeżeń, jakie publikuje Główny Inspektor Sanitarny.

Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym

Najczęstsze objawy zatrucia Salmonellą:

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka.
  • odwodnienie, 
  • nudności.

Grupy szczególnego ryzyka

Choroba jest szczególnie niebezpieczna (potencjalnie śmiertelna) dla dzieci, osób w podeszłym wieku i z obniżoną odpornością. W takich przypadkach może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. 

Współcześnie istnieją skuteczne sposoby leczenia salmonelloz, w związku z tym każdy taki przypadek powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną