Ostrzeżenie publiczne: Wykrycie bakterii Salmonella i Escherichia coli w tatarze wołowym

Krzysztof
Newsy
10.07.2024 16:11
Ostrzeżenie publiczne: Wykrycie bakterii Salmonella i Escherichia coli w tatarze wołowym

W dniu 10 lipca 2024 roku, Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała ostrzeżenie publiczne dotyczące wykrycia bakterii Salmonella i Escherichia coli (STEC) w tatarze wołowym. Produkt ten pochodzi z partii numer 1801207 i ma termin przydatności do spożycia do 12 lipca 2024 roku. Producentem tatara są Zakłady Mięsne Łuków S.A. , z siedzibą przy ul. Przemysłowej 15, 21-400 Łuków, posiadające weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE.

Zagrożenie dla zdrowia

Spożycie produktu zanieczyszczonego bakteriami Salmonella i Escherichia coli (STEC) wiąże się z ryzykiem poważnego zatrucia pokarmowego. Bakterie te mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunka, gorączka, nudności, wymioty, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Działania podjęte przez producenta i organy kontrolne

Po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu, producent natychmiast uruchomił procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu. Działania te są nadzorowane przez organy urzędowej kontroli żywności, które monitorują cały proces, aby upewnić się, że produkt zostanie skutecznie usunięty z rynku.

Zalecenia dla konsumentów

Konsumentom zaleca się, aby nie spożywali produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu tatara wołowego z tej partii, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważne jest, aby zachować ostrożność i unikać spożywania produktów, które mogą być zanieczyszczone bakteriami.

Jakie są bakterie Salmonella i Escherichia coli (STEC)?

Salmonella to rodzaj bakterii, które mogą powodować infekcje u ludzi i zwierząt. Najczęściej przenoszone są przez żywność, w tym surowe mięso, jaja, owoce i warzywa. Objawy zakażenia Salmonellą to przede wszystkim biegunka, gorączka i skurcze brzucha, które mogą pojawić się od 6 godzin do 6 dni po zakażeniu.

Escherichia coli (STEC) to grupa bakterii, które mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe. Szczepy STEC produkują toksyny, które mogą prowadzić do krwotocznej biegunki, a w niektórych przypadkach do zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który może być śmiertelny, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Jak można zapobiegać zakażeniom?

Aby zapobiegać zakażeniom bakteriami Salmonella i Escherichia coli (STEC), ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny żywności:

  • Dokładne mycie rąk przed i po przygotowywaniu jedzenia.
  • Unikanie krzyżowego zanieczyszczenia, np. poprzez używanie oddzielnych desek do krojenia mięsa i warzyw.
  • Gotowanie mięsa do odpowiedniej temperatury, aby zabić wszelkie bakterie.
  • Przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach temperaturowych.
  • Unikanie spożywania surowego mięsa i niepasteryzowanych produktów.

Co zrobić, jeśli kupiłeś zanieczyszczony produkt?

Jeśli kupiłeś tatar wołowy z partii numer 1801207, producent Zakłady Mięsne Łuków S.A. zaleca natychmiastowe zaprzestanie jego spożywania. Produkt ten można zwrócić do miejsca zakupu, gdzie powinien być przyjęty bez żadnych problemów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zatrucia pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Podsumowanie

Wykrycie bakterii Salmonella i Escherichia coli (STEC) w tatarze wołowym to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz producent Zakłady Mięsne Łuków S.A. podjęli natychmiastowe działania mające na celu wycofanie zanieczyszczonej partii z obrotu. Konsumentom zaleca się zachowanie ostrożności i unikanie spożywania produktów z tej partii. W przypadku jakichkolwiek objawów zatrucia pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna

Kluczowe Punkty
  • Wykrycie bakterii Salmonella i Escherichia coli (STEC) w tatarze wołowym.
  • Numer partii: 1801207, termin przydatności do spożycia: 12.07.2024.
  • Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A.
  • Procedura wycofania kwestionowanej partii z obrotu.
  • Zalecenia dla konsumentów: nie spożywać produktu, skontaktować się z lekarzem w przypadku objawów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną