Nowy program dla przedsiębiorczych Polek!

Justyna
Newsy
08.03.2023 21:41
Nowy program dla przedsiębiorczych Polek!

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział, że niebawem zostanie przedstawiony nowy program skierowany do przedsiębiorczych kobiet. Jakie są jego wstępne założenia?

Aktywność zawodowa kobiet

Szef rządu uczestniczył w stolicy w konferencji Polka XXI w. Morawiecki przypomniał, że kobiety odgrywały bardzo ważną rolę w historii Polski, a Polska była jednym z pierwszych krajów, który nadał prawo głosu w wyborach powszechnych kobietom, w listopadzie 1918 roku. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na sytuację zawodową kobiet:

Mamy w Polsce najwyższy w Unii Europejskiej współczynnik kobiet na stanowiskach menadżerskich - 43,7 procent. To nie jest żaden efekt dyrektyw europejskich, ani parytetów, ani narzucanych rozwiązań przez jakikolwiek rząd. To zawdzięczacie szanowane panie właśnie sobie - swojej wytrwałości, swojej determinacji”.

Morawiecki zwrócił uwagę na rosnąc udział kobiet na rynku pracy. Zapewniał również, że nie ustają działania, umożliwiające kobietom bycie bardziej aktywnymi społecznie i zawodowo m.in. poprzez ciągłe zwiększanie liczby miejsc w żłobkach w ramach programów takich jak Maluch plus.

Nowy program dla Polek

Ważnym punktem wystąpienia Morawieckiego była zapowiedź programu, którego celem będzie wspomaganie Polek w uruchamianiu własnego biznesu. Szczegółów na razie nie podano, lecz już teraz wiadomo, że zostanie na ten cel poświęcony miliard złotych rocznie. Premier uzasadniał:

„Polska jest kobietą. Jak patrzę na nasze dzisiejsze liderki, menadżerki, kobiety przedsiębiorcze, które potrafią wziąć w trudnym czasie sprawy we własne ręce, to taka myśl jako pierwsza przychodzi mi do głowy”.

Warto podkreślić, że  zgodnie z danymi podanymi przez Eurostat, w trzecim kwartale 2022 roku mężczyźni w Unii Europejskiej dużo częściej prowadzili działalność na własny rachunek. Największe różnice między płciami w samozatrudnieniu odnotowano w Grecji, na Malcie i w Słowacji. Duże dysproporcje wskazano również w Polsce.

Inwestycje w obszarze zdrowia

Premier stwierdził, że jednym z obszarów wymagających dalszych działań jest zdrowie. W związku z tym zapowiedział także inwestycje realizowane w obszarze systemu ochrony zdrowia. Już teraz zadeklarował:

„Wdrażamy najnowocześniejsze procedury dotyczące mammografii; za parę miesięcy będzie bezpłatna szczepionka przeciwko HPV, by dzieci dorastały w zdrowiu i spokoju. Chcemy, by polskie kobiety mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej”.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną