1500 złotych miesięcznie na dziecko! Padła data uruchomienia nowego programu

Martyna P.
Dofinansowania
30.01.2024 8:37
1500 złotych miesięcznie na dziecko! Padła data uruchomienia nowego programu

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wypowiedziała się w sprawie programu „Aktywny rodzic”, który potocznie nazywany jest „Babciowym”. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała datę rozpoczęcia nowego programu.

„Babciowe” ruszy jeszcze w tym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk udzieliła wywiadu dla TVN24. Poruszyła w nim kwestie związane z programem „Aktywny rodzic”. Kobieta zakomunikowała, że program wystartuje prawdopodobnie w trzecim kwartale 2024 roku.

Szefowa Resortu powiedziała także, że obecnie trwają intensywne prace nad programem. Ministerstwo dąży to tego, aby system był intuicyjny i prosty.

1500 złotych miesięcznie

Program „Aktywny rodzic” jest inicjatywą Koalicji Obywatelskiej.

Pieniądze z tego programu kierowane będą do mam, które skończyły urlop macierzyński i chcą wrócić do pracy.

Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do 3 roku życia dziecka.

Rodzic będzie decydować, czy chce przeznaczyć pieniądze na żłobek, opiekunkę, czy przekazać je babci opiekującej się wnukiem.

Świadczenie będzie wynosić 1500 złotych miesięcznie.

„W tym przypadku mówimy o sytuacji, gdzie wszyscy wygrają. Matka, jak chce, wraca do pracy, ma trochę więcej środków i tymi środkami się dzieli po to, żeby dziecko miało opiekę. A z punktu widzenia nas wszystkich, państwa, nikt na tym nie traci. Bo jak matka wraca do pracy, zaczyna płacić składki, a te pieniądze w tej, a nawet większej kwocie, wracają do budżetu”- w taki sposób Donald Tusk argumentuje wprowadzenie programu.

Zdjęcie 1500 złotych miesięcznie na dziecko! Padła data uruchomienia nowego programu #1

90% mam deklaruje chęć powrotu do pracy

Koalicja Obywatelka podkreśla, że ponad 90% matek deklaruje chęć wrócenia do zawodu, ale aż 50% z nich zostaje w domu do 3 urodzin dziecka. Celem programu jest aktywizacja mam, które deklarują chęć powrotu na rynek pracy.

„Jeżeli przerwa w pracy trwa 2-3 lata, to często zmienia się w dożywotnią. Traci się kwalifikacje, a praca jest często pasją” – powiedział Donald Tusk.

Pomoc w powrocie do aktywności zawodowej

Wiele kobiet doświadcza trudności związanych z pogodzeniem życia zawodowego z opieką nad maluchem. Program ma przeciwdziałać barierom i pomóc młodym mamom w powrocie do aktywności zawodowej.

„Wspieramy kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka: w ramach programu „Aktywna mama” wypłacimy 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem – tzw. Babciowe.” – czytamy na stronie partii.
Kluczowe Punkty
  • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podała datę startu programu „Aktywny rodzic” (potocznie nazywanego „Babciowym”)
  • Program ma na celu wsparcie mam, które skończyły urlop macierzyński i chcą wrócić do pracy, poprzez świadczenie wypłacane co miesiąc do 3 roku życia dziecka
  • Świadczenie z programu „Aktywny rodzic” wyniesie 1500 złotych miesięcznie
  • Zgodnie z badaniami, ponad 90% matek deklaruje chęć wrócenia do zawodu, ale 50% z nich zostaje w domu do 3 urodzin dziecka
  • Celem programu jest aktywizacja mam, które deklarują chęć powrotu na rynek pracy
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną