Dziś w nocy będzie można zaobserwować Robaczy Księżyc! Czym jest to zjawisko?

Martyna
Newsy
07.03.2023 19:56
Dziś w nocy będzie można zaobserwować Robaczy Księżyc! Czym jest to zjawisko?

Wczoraj oraz dziś (6 - 7.03.2023 r.) będzie można zaobserwować na niebie zjawisko Robaczego Księżyca! Czym jest to niesamowite zjawisko i skąd wzięła się jego nazwa? Wyjaśniamy szczegóły. 

Zachwycający widok na niebie 

Wczoraj byliśmy świadkami marcowej pełni księżyca nazywanej Robaczym Księżycem. Maksimum pełni odbyło się dziś o godzinie 13:40, jednak podczas dzisiejszej nocy przy bezchmurnym niebie wciąż będziemy mogli podziwiać to niesamowite zjawisko. 

Nazwa pełni 

Robaczy Księżyc - tym terminem rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej nazywali marcowy blask księżycowy. Dawniej obserwowali oni niebo i naturę, a na jej podstawie nazywali wszelkie zjawiska astronomiczne. Nazwa Robaczy Księżyc odnosi się do odpuszczania ściskającego glebę mrozu, co umożliwia wydostanie się na powierzchnię Ziemi na przykład dżdżownicom. 

To jednak nie koniec dziwnych nazw na marcową pełnię. Blask księżyca nazywany jest również Czystą Pełnią lub Skrzypiącą Pełnią. Drugie określenie ma związek z pokrywą śnieżną, która łatwo pęka po tym, jak topiła się w ciągu dnia i zamarzała w nocy. Ponadto niektóre społeczności nazywały marcową pełnię: 

  • Kruczą 
  • Mleczną  
  • Cukrową 

Terminy te nawiązują do budzącej się z uśpienia przyrody. Najmroczniejszym określeniem jest jednak Pełnia Śmierci, co wiąże się z faktem, że jest to ostatnie tego typu zjawisko w zimie.  

Jak obserwować pełnię księżyca? 

To wspaniałe zjawisko będzie można podziwiać z każdego punktu na Ziemi, o ile nieba nie będą zasłaniały chmury. Najlepszym sposobem jest znalezienie miejsca z dala od dużych miast. Jeżeli ktoś ma możliwość to z pewnością najodpowiedniejszym miejscem na obserwację będą pola oraz łąki, w pobliżu których nie ma sztucznego oświetlenia.  

Warto również podkreślić, że do obserwacji Księżyca niepotrzebne nam są żadne specjalistyczne sprzęty, tak jak w przypadku obserwacji Słońca. Nasz ziemski satelita nie jest szkodliwy dla naszego wzroku, ponieważ odbija on promienie słoneczne. Jeżeli jednak zależy nam na podziwianiu jego powierzchni, to przydatne okażą się lornetki, lunety oraz teleskopy.  

Czy będziecie dziś podziwiać pełnię lub oglądaliście to zjawisko wczoraj?