Na zbliżającym się posiedzeniu rząd ma przyjąć projekt ustawy dotyczący programu „Aktywny Rodzic”. Wiadomo już, kiedy zostanie on uruchomiony.
Wiadomo, kiedy pieniądze trafią do rodziców
Donald Tusk zakomunikował, że zakończyły się prace nad świadczeniem „Babciowym”. Na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy dotyczący tzw. Babciowego. Mężczyzna zapowiedział, że na 99% pierwsze świadczenia będę wypłacane TUŻ PO WAKACJACH.
Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku Agnieszka Dziemianowicz-Bąk udzieliła wywiadu dla TVN24. Poruszyła w nim kwestie związane z programem „Aktywny rodzic”. Kobieta zakomunikowała, że program wystartuje prawdopodobnie w trzecim kwartale 2024 roku.
1500 złotych miesięcznie
Program „Aktywny rodzic” jest inicjatywą Koalicji Obywatelskiej.
Pieniądze z tego programu kierowane będą do mam, które skończyły urlop macierzyński i chcą wrócić do pracy.
Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do 3 roku życia dziecka.
Rodzic będzie decydować, czy chce przeznaczyć pieniądze na żłobek, opiekunkę, czy przekazać je babci opiekującej się wnukiem.
Świadczenie będzie wynosić 1500 złotych miesięcznie.
„W tym przypadku mówimy o sytuacji, gdzie wszyscy wygrają. Matka, jak chce, wraca do pracy, ma trochę więcej środków i tymi środkami się dzieli po to, żeby dziecko miało opiekę. A z punktu widzenia nas wszystkich, państwa, nikt na tym nie traci. Bo jak matka wraca do pracy, zaczyna płacić składki, a te pieniądze w tej, a nawet większej kwocie, wracają do budżetu”- w taki sposób Donald Tusk argumentuje wprowadzenie programu.
Świadczenie na KAŻDE dziecko
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zakomunikowała również, że w przypadku rodzin z więcej niż jednym dzieckiem, świadczenie będzie wypłacane na każde dziecko.
Konieczna będzie umowa z Babcią
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk minister rodziny, pracy i polityki społecznej wypowiedziała się na antenie TVP Info. Okazuje się do „babciowego” wprowadzono pewne modyfikacje. Sprawowanie opieki nad dzieckiem przez Babcie będzie musiało być sformalizowane w postaci umowy.
„My nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy - chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy członkiem rodziny zawarta była umowa” - zakomunikowała minister podczas wywiadu.
Kapitał Opiekuńczy zostaje
Donald Tusk zakomunikował także, że NIE MA w planach rezygnacji z obecnego świadczenia wysokości 500 zł, które przysługuje rodzicom na drugie dziecko do 36. miesiąca życia (RKO - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy).
90% mam chce wróci do pracy
Koalicja Obywatelka podkreśla, że ponad 90% matek deklaruje chęć wrócenia do zawodu, ale aż 50% z nich zostaje w domu do 3 urodzin dziecka. Celem programu jest aktywizacja mam, które deklarują chęć powrotu na rynek pracy.
Wiele kobiet doświadcza trudności związanych z pogodzeniem życia zawodowego z opieką nad maluchem. Program ma przeciwdziałać barierom i pomóc młodym mamom w powrocie do aktywności zawodowej.