Tragedia w Turcji: Aresztowania po trzęsieniu ziemi i obietnica ukarania winnych

Krzysztof
Newsy
12.02.2023 21:14
Tragedia w Turcji: Aresztowania po trzęsieniu ziemi i obietnica ukarania winnych

W Turcji w wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi zawaliło się wiele budynków. W reakcji na tę tragedię, turecki minister sprawiedliwości obiecał ukarać wszystkich odpowiedzialnych za złe wykonanie prac budowlanych.

Ponad 130 osób aresztowanych 

Wiceprezydent kraju, Fuat Oktay, poinformował, że aresztowano już ponad 130 osób. Ministerstwo Sprawiedliwości powołało specjalne biura śledcze, które będą identyfikować osoby odpowiedzialne za roboty budowlane. Prokuratorzy zbierają próbki materiałów użytych do budowy zniszczonych budynków. Śledczy sprawdzą także pozwolenia na budowę, uprawnienia i zgody wydane przez architektów i geodetów.

Przepisy budowlane  - rzadko stosowane w praktyce

Turcja posiada przepisy budowlane spełniające standardy inżynierii sejsmicznej, jednak są one rzadko stosowane w praktyce. W prowincji Gaziantep aresztowano dwie osoby, które podejrzewa się o skrócenie filarów w budynku, co doprowadziło do jego zawalenia podczas trzęsienia ziemi.

Wzrost liczby ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 33 179 osób. Władze Turcji prowadzą intensywne działania mające na celu udzielenie pomocy poszkodowanym i wyjaśnienie przyczyn katastrofy budowlanej. Warto podkreślić, że właściwe wykonanie prac budowlanych i stosowanie przepisów bezpieczeństwa jest kluczowe, aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości.

Wcześniejsze poważne trzęsienia ziemi w Turcji

Turcja jest krajem narażonym na trzęsienia ziemi ze względu na swoje położenie geograficzne. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w kraju wystąpiło wiele poważnych trzęsień ziemi, które spowodowały ogromne straty i ofiary śmiertelne. W 1999 roku w stolicy kraju, Stambule, wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6, które zabiło ponad 17 000 osób i zniszczyło tysiące budynków.

Podobne tragedie miały miejsce w 2003 roku w prowincji Bingöl, gdzie trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 zabiło ponad 170 osób i zniszczyło setki budynków, oraz w 2011 roku w prowincji Van, gdzie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 zabiło ponad 600 osób i zniszczyło tysiące domów. Te i inne trzęsienia ziemi pokazują, jak ważne jest stosowanie odpowiednich przepisów bezpieczeństwa i właściwego wykonania prac budowlanych, aby zminimalizować ryzyko strat i ofiar śmiertelnych w przypadku katastrofy naturalnej.

Konieczne dalsze działania 

W obliczu kolejnej tragedii, jaka miała miejsce w Turcji w poniedziałek, ważne jest, aby władze kraju podjęły kroki mające na celu wyjaśnienie przyczyn i zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości. Aresztowania osób zaangażowanych w stawianie budynków, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi, są krokiem w dobrym kierunku, ale konieczne jest wdrożenie skutecznych środków zapobiegawczych, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom i ich mieniu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną